17 sierpnia 2023

Rząd z pomocą influencerów będzie namawiał do szczepień młodych; 125 gazet w USA z pozwem przeciwko Google i Facebookowi

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Rząd z pomocą influencerów będzie namawiał do szczepień młodych. „Dobry pomysł, ważny dobór ambasadorów”

wirtualnemedia.pl, 12 maja 2021 r. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć kampania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów promująca szczepienia przeciw Covid-19. W akcję, skierowaną głownie do osób młodych, mają zostać zaangażowani influencerzy – pod tym kątem zmieniono już prawo farmaceutyczne. Zdaniem ekspertów zajmujących się influencer marketingiem, powodzenie akcji rządu zależy od właściwego doboru ambasadorów projektu.

O planowanej akcji szczepień przeciw koronawirusowi SARS-COV-2 napisał na Twitterze reporter TVP Info Patryk Osowski. „W drugiej połowie maja duża kampania proszczepionkowa #COVID19 Udział wezmą znani sportowcy, ale też blogerzy, youtuberzy, którzy są autorytetami dla ludzi młodych” – podał dziennikarz. Internauci na Twitterze szybko zwrócili uwagę, że najpewniej na potrzeby tej akcji zmieniono prawo farmaceutyczne, a konkretnie artykuł 57. Zabraniał on do tej pory „kierowania do publicznej wiadomości reklamy dotyczącej produktów leczniczych”. Nowa wersja przepisów zezwalających na taką promocję, ma obowiązywać przejściowo do 15 stycznia przyszłego roku. Czytaj więcej…

125 gazet w USA z pozwem przeciwko Google i Facebookowi 

wirtualnemedia.pl, 22 kwietnia 2021 r. Wydawcy 125 dzienników w USA skierowali pozwy przeciwko Facebookowi i Google. Media zarzucają obu koncernom wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku reklamy cyfrowej, co w efekcie prowadzi do załamania segmentu prasowego w Stanach Zjednoczonych. – Amerykańscy wydawcy prasy nieco później niż w Europie odczuli skalę dominacji największych firm technologicznych na rynku reklamy. Nie wiadomo jak zakończy się proces, ale atmosfera wokół Google i Facebooka staje się coraz bardziej napięta – ocenia dla Wirtualnemedia.pl Paweł Nowacki, niezależny ekspert rynku medialnego.

Relacje pomiędzy Google i Facebookiem a mediami są od kilku lat mocno napięte. Główną osią konfliktu są zarzuty wydawców o to, że oba koncerny nie płacą mediom za wykorzystywanie ich treści na swoich platformach.

W ostatnim czasie konfrontacja na tym polu przybrała na sile. W efekcie w Australii Facebook zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców, a później rozpoczął w tej sprawie negocjacje z rządem australijskim i tamtejszymi mediami.

Drogą ugody postanowił po okresie konfliktów pójść także Google, który np. we Francji zgodził się płacić za treści wydawcom, zawarł też w tej sprawie globalną umowę z koncernem News Corp. Czytaj więcej…

TikTok dodaje przewodniki dla rodziców, aby lepiej chronić dzieci w obrębie aplikacji

socialpress.pl, 12 maja 2021 r. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci na TikToku, aplikacja przygotowała specjalne przewodniki dla rodziców. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rodzice rozumieją działania pociech w sieci.

Aplikacja wideo ponowni wychodzi naprzeciw rodzicom. Tym razem, przygotowała dla nich specjalne przewodniki, których zadaniem jest ochrona dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami w obrębie aplikacji.

Nowa aktualizacja TikToka

Niedawno TikTok ogłosił aktualizację, której zadaniem jest pomoc rodzicom w zrozumieniu aplikacji. Przeprowadza ich krok po kroku, pokazując tym samym narzędzia ułatwiające sprawowanie kontroli. Czytaj więcej…