17 sierpnia 2023

Social media i ich wpływ na psychikę; Amerykanie nie wierzą Facebookowi

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Social media i ich wpływ na psychikę. „Aplikacje są tworzone, aby nas uzależniać”

komputerswiat.pl, 3 marca 2021 r. Jan Śpiewak, socjolog i działacz społeczny analizuje, jaki wpływ na naszą psychikę mają media społecznościowe, i które z nich są najbardziej niebezpieczne. Czytaj więcej…

Rząd będzie walczyć z fake newsami o 5G. Rusza projekt edukacyjny

wirtualnemedia.pl, 3 marca 2021 r. Polski rząd i Instytut Łączności zapowiedziały nowy projekt edukacyjny. Jego celem jest walka z fake newsami na temat 5G i udostępnienie Polakom rzetelnej wiedzy na temat nadchodzącej sieci.

Budowa sieci 5G od dawna wywołuje kontrowersje. W związku z nimi pojawił się m.in. trend spiskowych teorii, według których promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez nadajniki telekomunikacyjne 5G jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i może prowadzić do szeregu niebezpiecznych schorzeń.

Nie pomagają opinie wielu ekspertów, zgodnie z którymi promieniowanie generowane przez 5G jest mniej groźne niż np. to pochodzące z kuchenek mikrofalowych.

Efektem spiskowych tez dotyczących 5G są m.in. incydenty niszczenia masztów obsługujących sieci telekomunikacyjne. Do takich wydarzeń doszło np. w Wielkiej Brytanii w kwietniu br., a także w Polsce. Czytaj więcej…

Amerykanie nie wierzą Facebookowi

pcformat.pl, 3 marca 2021 r. Firma SeoClarity opublikowała wyniki ankiety dotyczącej zaufania do firm technologicznych.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła firma Google (65,7% respondentów ma do niej zaufanie, zaś 21,2% go nie ma). Drugi był Amazon (odpowiednio: 65,1% i 16,5%), zaś trzeci – Microsoft (63,9% ufających, 16,9% osób mających zdanie przeciwne).

Na drugim biegunie znalazły się Facebook (42,6% nieufnych respondentów), Huawei (30,4%) i TikTok (43%). Najlepiej wśród serwisów społecznościowych wypadł Twitter (42,9% zaufania, 31,8% nieufności). Czytaj więcej…