17 sierpnia 2023

Social media w Polsce będą uregulowane; Z czego wynika siła wpływu influencerów?

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Premier Morawiecki: media społecznościowe będą służyć Polakom, a nie obcym interesom

instalki.pl, 13 stycznia 2021 r. Z końcem ubiegłego roku polski rząd zapowiedział, że chce bronić wolności słowa w sieci i szykuje w tej sprawie przełomową ustawę. Wydarzenia mające miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni, związane z precedensowym odcięciem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od mediów społecznościowych doprowadziły do kolejnej zdecydowanej deklaracji. Tym razem wygłosił ją prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w obronie wolności słowa

Konta Donalda Trumpa zostały zawieszone lub zablokowane na YouTube, Facebooku, Twitterze, Instagramie, Snapchacie, a nawet Twitchu. Wywołało to ogólnoświatową dyskusję na temat tego, w jaki sposób powinny być regulowane prywatne duże serwisy społecznościowe w zakresie ich swobodnego podejścia do cenzury. Do sprawy w długim poście na Facebooku odniósł się Mateusz Morawiecki. Czytaj więcej…

Twórca WWW Tim Berners-Lee założył startup Inrupt

itbiznes.pl, 12 stycznia 2021 r. Tim Berners-Lee to brytyjski fizyk i programista. Wsławił się tym, że ponad 30 lat temu opracował podwaliny pod HTTP i World Wide Web, czyli dzisiejszy internet. Jest też dyrektorem World Wide Web Consortium, które zrzesza światowe środowiska WWW.

Za swoje zasługi w tworzenie i rozwój światowego internetu otrzymał od Królowej Angielskiej tytuł Rycerza Orderu Imperium Brytyjskiego. Wyróżniono go także nagrodą Turinga.

Świat zbłądził – pora na Inrupt

Minęły ponad trzy dekady, a obecnie 65-letni Tim Berners-Lee stwierdził, że świat i to, co dzieje się w internecie zeszło na złe tory. Pojawiło się w sieci zbyt wiele władzy i danych osobowych, którymi mogą niemal dowolnie obracać giganci internetu pokroju Google czy Facebooka. Aby nie wymieniać ich z nazwy, przypisuje im określenie „silos”. Czytaj więcej…

Z czego wynika siła wpływu influencerów?

sucha24.pl, 9 stycznia 2021 r. Influencer to jak do tej pory jedno z najważniejszych słów XXI wieku. Z definicji jest to twórca, który wywiera wpływ na swoich odbiorców, ma u nich posłuch, cieszy się zaufaniem czy podziwem, bywa naśladowany. Nic więc dziwnego, że obecnie siłę influencerów często wykorzystują agencje reklamowe i rozmaite firmy chcące promować swoją działalność. Tylko skąd bierze się siła wpływu influencerów i czy faktycznie jest tak duża?

Kim jest influencer?

Influencer to osoba (lub grupa osób), która zbudowała wokół siebie społeczność i jest wśród niej liderem opinii. To ktoś, kto potrafi nawiązywać relacje i w jakiś sposób przyciąga. Kluczem do popularności twórców jest zwykle ich osobowość lub to, co sobą reprezentują. Powinni być również autentyczni – dzięki temu cieszą się zaufaniem i sympatią odbiorców. Czytaj więcej…