17 sierpnia 2023

Prawnik domaga się kar za medyczne fake newsy; Facebook zapłaci za naruszenie prywatności

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Prawnik domaga się kar za medyczne fake newsy. Filozofka ma wątpliwości, czy to dobry pomysł

tokfm.pl, 17 stycznia 2021 r. Karnista dr Kamil Mamak uważa, że osoby rozpowszechniające fake newsy np. w mediach społeczniściowych powinny ponosić odpowiedzialność karną. Bioetyczka dr Emilia Kaczmarek miała jednak wiele zastrzeżeń do jego pomysłu.

W „Magazynie filozofa” odbyła się dyskusja nad tekstem dr Kamila Mamaka, który ukazał się w periodyku „Medicine, Health Care and Philosophy” pod tytułem „Do we need the criminalisation of fake news?” („Czy potrzebujemy kryminalizacji fake newsów?”). Autor artykułu przekonuje w nim, że fake newsy medyczne powinny być ścigane z Kodeksu karnego.

– Jeżeli wszystkie inne sposoby walki z tym zjawiskiem zawiodą, to na końcu tej drogi możliwe, że staniemy przed koniecznością wprowadzenia takiego przepisu do Kodeksu karnego – bronił tez zawartych w artykule jego autor dr Kamil Mamak, karnista. Czytaj więcej…

350 mln dolarów dla użytkowników Facebooka. Firma zapłaci za naruszenie prywatności

tech.wp.pl, 17 stycznia 2021 r. Facebook został zmuszony do zapłacenia ok. 350 mln dolarów użytkownikom z Illinois (USA), którzy oskarżyli firmę o naruszenie prywatności danych biometrycznych.

Prawie 1,6 mln użytkowników Facebooka z Illinois otrzyma po 350 dolarów od Facebooka za naruszenie prywatności danych biometrycznych. Mieszkańcy stanu o najbardziej rygorystycznym prawie dotyczącym prywatności w sieci, wygrali sprawę w sądzie federalnym w Kalifornii.

Amerykański sędzia okręgowy James Donato, który przewodniczył sprawie, przyznał, że jest to „przełomowa sprawa”. Po raz pierwszy udało się wynegocjować ugodę, w ramach której gigant zobowiązał się do zapłacenia „z własnej kieszeni”. Dodał, że poszkodowani nie ponieśli żadnych kosztów sądowych, więc faktycznie mogą mówić o zwycięstwie. Czytaj więcej…

Facebook posiada SI, która przewidzi, czy stan chorego na COVID-19 się pogorszy

whatnext.pl, 17 stycznia 2021 r. Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że posiadają oprogramowanie zdolne do przewidywania, czy stan zdrowia pacjenta zakażonego koronawirusem pogorszy się – i to w oparciu jedynie o zdjęcia rentgenowskie jego klatki piersiowej.

Pierwszy model został zaprojektowany do przewidywania pogorszenia się stanu zdrowia za pomocą pojedynczego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Drugi działa na podobnych zasadach, ale wymaga kilku różnych zdjęć, podczas gdy trzeci ocenia w ten sposób, czy konieczne będzie podanie dodatkowego tlenu (a jeśli tak, to w jakich ilościach). Czytaj więcej…