17 sierpnia 2023

Analiza · Co przyciąga klientów do galerii handlowych?

Choć portfele Polaków powoli zaczynają odczuwać skutki inflacji  i spowolnienia gospodarki, na rynku przybywa galerii handlowych, a konsumpcja, choć wyhamowuje, wciąż jeszcze notuje przyrost.

W przedstawionej analizie sprawdziliśmy aktywność czterech galerii handlowych, których zarządcy zaangażowani są w prowadzenie większej liczby obiektów, a które w badanym okresie przyciągały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności. Prześledziliśmy zarówno komunikację własną marek, jak również opinie internautów na ich temat. Centra handlowe, które wzięliśmy pod lupę to M1 Zabrze (zarządca Metro Properties)Galeria Kazimierz (GTC)Westfield Arkadia (Unibal-Rodamco-Westfield) oraz Manufaktura Łódź (Apsys Polska). Na poniższym wykresie widzimy, że Apsys Polska posiada największą ilość obiektów handlowych w Polsce.

Przez większość badanego przedziału czasowego (24.08.2022 r. – 22.09.2022 r.) wszystkie galerie handlowe utrzymywały poziom zainteresowania na podobnym poziomie. Galeria M1 w Zabrzu w dniach 20-27.082022 r. zorganizowała dobrze przyjętą zbiórkę karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla psów w schroniskach. Podczas finału akcji w dniach 26-27.08.2022 r. odbyło się psie wydarzenie, podczas którego klienci mogli skorzystać m. in. z porady psich trenerów i weterynarza. Kolejny, już mniejszy skok zainteresowania pojawił się w dniu, kiedy okradziony został jubiler na terenie centrum handlowego.

Pozostałe sieci odnotowały nieznaczne, w stosunku do M1, wzrosty. Manufaktura zainwestowała w 1219 paneli fotowoltaicznych za łączną kwotę 3 mln zł, co przykuwało spore zainteresowanie, podobnie jak premiera nowego modelu obuwia w sklepie New Balance.

W kwestii pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o M1 w kontekście wspomnianego wyżej psiego wydarzenia, które przyciągnęło tłumy klientów.

Manufaktura Łódź, której zarządcą jest Apsys, odnotowała dużo pozytywnych wzmianek na temat instalacji paneli fotowoltaicznych, dzięki którym galeria będzie bardziej samowystarczalna i ekologiczna. Sporym echem odbiła się tutaj również premiera nowego modelu New Balance 550, dzięki której przez kilka dni w galerii pojawiali się nowi klienci.

Westfield Arkadia zyskała pozytywny odbiór, dzięki spacerom po Warszawie, które organizuje.

Galeria Kazimierz z kolei dzieliła się swoimi pomysłami na jesienne stylizacje, które można skompletować w tym centrum handlowym.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji pozytywnych na temat galerii. W większości kontekstów, prym wiodła Manufaktura Łódź. Uzyskała najwięcej pozytywnych wypowiedzi w tematach wydarzeń, parkingu, cen oraz strefy gastronomicznej (w tej kategorii wynik ex aeqou z Westfield Arkadia). Klienci pojawili się także na premierze w New Balance oraz korzystali z rozbudowanej strefy gastronomicznej. Ponadto dużym echem odbiła się instalacja paneli fotowoltaicznych. W kontekście obsługi klienta najwięcej pozytywnych dyskusji toczyło się na temat Westfield Arkadia. Klienci chwalili pomocną obsługę w galerii oraz duży wybór produktów i nowych kolekcji ubrań.

M1 Zabrze i Galeria Kazimierz natomiast nie odnotowały tak zauważalnej ilości wypowiedzi, jak ich poprzednicy.

Pomimo niewielkiej liczby wzmianek Galeria Kazimierz zyskała największy, bo aż 40% odsetek wypowiedzi pozytywnych, przy znikomej obecności wpisów negatywnych. Sporo przychylnych komentarzy pojawiło się w związku z Szafą Dobra, w której uchodźcy z Ukrainy od marca mogą pobierać bez opłat odzież i obuwie. Kolejne pozytywne komentarze centrum zebrało po organizacji zlotu food trucków przed galerią.

Na drugim miejscu pod względem procenta pozytywnych wypowiedzi uplasowała się Westfield Arkadia – w tym przypadku także wpisy negatywne stanowiły znikomą część dyskusji. Klienci Arkadii chwalili znajdujące się na terenie galerii Kuchnię Marche, sklep z ceramiką czy też nową kolekcję premium dostępną w Taranko.

Manufaktura Łódź zyskała pozytywny feedback po instalacji paneli fotowoltaicznychPremiera nowego modelu New Balance również zapewniła Manufakturze dopływ pozytywnych wypowiedzi.

M1 Zabrze zostało bardzo pozytywnie odebrane podczas zorganizowania tygodnia psa. Pojawiło się wielu potencjalnych nowych klientów, którzy ochoczo i pozytywnie komentowali wydarzenie. Jeśli chodzi o negatywne komentarze, pojawiło się ich tylko kilka i dotyczyły głównie włamania do jubilera na terenie galerii.

Najaktywniejsze konteksty wypowiedzi w dyskusjach internautów związane były przede wszystkim z zakupem nowego modelu obuwia, o którym było bardzo głośno w kontekście New Balance, jak również dotyczyły one nowych jesiennych kolekcji w sklepach odzieżowych i obuwniczych.

W przedstawionej analizie trudno wyszczególnić galerię, która zdominowała zestawienie.

M1 Zabrze wykazało się empatią, która zawładnęła sercami klientów i zachęciła do pomocy czworonogom w schroniskach. Dzięki takiej akcji, ludzie którzy przyszli pomóc zwierzakom, przy okazji zatrzymali się na dłużej w samej galerii.

Warto zauważyć, że na ilość pozytywnych wypowiedzi wpływa również kwestia strefy gastronomicznej – podczas zakupów nietrudno poczuć głód. Oferta gastronomiczna jest istotna, co można stwierdzić także po tym jak pozytywny odbiór osiągał zlot foodtrucków przed Galerią Kazimierz oraz jak chwalona była Kuchnia Marche w Westfield Arkadia.

Manufaktura Łódź jako jedna z pierwszych galerii postawiła na fotowoltaikę, co odbiło się w mediach echem i zyskało pozytywny odbiór.