17 sierpnia 2023

Analiza · Firmy pożyczkowe w opiniach internautów

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech firm, udzielających pożyczek gotówkowych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania i poznania odpowiedzi na pytanie, która z nich jest najatrakcyjniejsza według opinii pożyczkobiorców.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 16 czerwca do 15 września 2022 r. Najpopularniejszą firmą, udzielającą pożyczek gotówkowych jest ProvidentGenerował on najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, interakcji oraz zasięgu dyskusjiVivus, z kolei, wykazał się ponadprzeciętnym zasięgiem dyskusji, w stosunku do ilości wzmianek. Firmy Szybka Gotówka i Super Grosz są stosunkowo młodymi firmami, w porównaniu do dwóch poprzednich. Ich wyniki są znacznie niższe, także w związku z mniejszym zaangażowaniem w aktywny marketing.

Provident przez cały badany okres uzyskiwał największą ilość wzmianek dzięki swoim działaniom, ukierunkowanym na marketing. Firma Cube Group, która obsługuje kampanię marketingową Providenta, wygrała konkurs Global Search Awards. Ponadto, Provident świętował swoje 25-leci, o czym często wspominał w mediach, chwaląc się ilością doradców klienta oraz nowym, w pełni nowoczesnym biurem.

Pod koniec czerwca w Internecie pojawił się wpis o tym, że mPay zawarł umowę z Vivus. Informacja ta została przekazana opinii publicznej, ze względu na możliwość wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu obu firm.

Bardzo duży zasięg dyskusji zyskały Vivus i Provident, po opublikowaniu na portalu money.pl artykułu „Kredytobiorcy hipoteczni ratują się chwilówkami. Wiceminister bierze się za „antylichwę””.

Zasięg dyskusji na temat pozostałych firm był stosunkowo niski, w porównaniu do dwóch gigantów. Szybka Gotówka opublikowała pomocne informacje na temat skupu złota, z kolei Super Grosz podbił ilość wzmianek publikowaniem na Twitterze bezpośredniego linku do pożyczki.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w zakresie zasięgu postów zyskał Provident.

Największy wzrost zasięgu wygenerowała wypowiedź rzeczniczki Providenta, na temat aktualnych cen wyprawek szkolnych. Z uwagi na wysoką inflację i podwyżki cen, zaczynając od żywności, poprzez usługi, a na prądzie, gazie i węglu kończąc, temat kolejnych podwyżek jest bardzo chodliwy. Internauci żywo uczestniczą w dyskusjach, które ich dotyczą, a podwyżki aktualnie dotyczą wszystkich w kraju.

Szybka Gotówka i Super Grosz w badanym okresie zyskały podobny udział procentowy wypowiedzi pozytywnych i negatywnych.

Szybka Gotówka zyskała pozytywne opinie, dzięki dobrze odbieranej obsłudze kredytów, braku problemów i łatwemu refinansowaniu. Pozytywny odbiór miał również artykuł, pomagający zainteresowanym dowiedzieć się więcej o skupie złota. Negatywne opinie otrzymała zaś w związku z polityką informacyjną – wielu klientów chciało wkroczyć na drogę sądową.

Super Grosz wiele zyskał, dzięki umiejscowieniu na Twitterze bezpośredniego linku do wzięcia szybkiej pożyczki. Klienci, natomiast, narzekali na politykę spłaty, przez która najpierw spłacają odsetki, a dopiero później kapitał, co w przypadku przerwy w spłacie skutkuje sporym zwiększeniem kwoty do spłacenia.

W przypadku firm Provident i Vivus ilość negatywnych komentarzy przewyższała te pozytywne.

Provident był pozytywnie oceniany przez wzgląd na swoje 25-lecie na rynku pożyczek oraz ciągły rozwój firmy. Negatywne emocji na temat firmy wzrosły po ogłoszeniu przez rząd planu wprowadzenia tzw. ustawy antylichwiarskiej. Internauci zobaczyli kontrast między aktualną sytuacją, a szansą, jaką stanowi rządowy program wsparcia.

Vivus pozytywne opinie zyskał dzięki akcji wprowadzenia pierwszej pożyczki do 3000 zł z RRSO 0% i możliwości łatwego odstąpienia od umowy. Potencjalni klienci skarżyli się jednak na częste decyzje odmowne.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku firm udzielających pożyczek przeważały tematy ciągłych podwyżek cen, wzrostu inflacji i możliwości rozłożenia płatności na raty. Aktywny był również temat tegorocznych kosztów wyprawienia dzieci do szkoły i skompletowania wyprawki szkolnej. Podwyżki, inflacja, a często również zamrożone pensje były tematem wielu rozmów, które skłaniały ludzi do zaciągania chwilowych pożyczek gotówkowych.

Na podstawie przedstawionej powyżej analizy widać wyraźną dominację firm Provident i Vivus. Mimo zauważalnej obecności negatywnych opinii internautów, firmy te ugruntowały już swoją pozycję na rynku, posiadają stałych klientów oraz dzięki ciągłemu rozwojowi i działaniom marketingowym wciąż pozyskują nowych.

Z powodu ciągłego wzrostu cen na polskim rynku powstają kolejne firmy, udzielające szybkiego wsparcia finansowego. Wpływ na to ma gospodarcza codzienność ostatnich miesięcy, ale skala aktualnych wyników badanych firm mówi też, że rynek ten pozostaje raczej niszowy.