17 sierpnia 2023

Analiza · Jakie aplikacje do wyszukiwania lotów przyciągają internautów?

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech platform, służących do wyszukiwania tanich połączeń lotniczych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania i podjęcia świadomej decyzji, która z nich jest najatrakcyjniejsza dla podróżników.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 1 czerwca do 30 września 2022 r. Najpopularniejszą wyszukiwarką tanich lotów jest fly4free. Generowała ona najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, interakcji oraz zasięgu dyskusji. Na drugim miejscu zestawienia uplasowali się WakacyjniPiraci.pleSky i Kayak odnotowały niskie w stosunku do dwóch poprzedników wyniki. eSky jednak wykazał się ponadprzeciętną liczbą interakcji, w stosunku do ilości wzmianek.

Fly4free przez większość badanego okresu zyskiwał największą ilość wzmianek dzięki swoim działaniom, ukierunkowanym na tworzenie przydatnych treści, dotyczących podróżowania w obecnych czasach. Portal informował przykładowo o obowiązku noszenia maseczek w poszczególnych krajach i zmianach w restrykcjach dotyczących podróży. Dynamika dyskusji przez cały badany okres utrzymywała się na podobnym poziomie.

Wakacyjni Piraci zyskiwali popularność w momentach publikowania postów, aktywizujących swoją społeczność. Zadawali m. in. pytania o ulubione destynacje lub o plany na Sylwestra.

Kayak i eSky w porównaniu do poprzedników odnotowywały niski poziom w kwestii dynamiki dyskusji.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w zakresie zasięgów postów zyskiwały fly4free i Wakacyjni Piraci. Wakacyjni Piraci zyskiwali popularność, dzięki swoim żartobliwym postom, pod którymi internauci z chęcią się udzielali.

Fly4free zyskiwał zasięg, dzięki ciekawym artykułom publikowanym na portalu. Były to m. in. artykuły dotyczące zakazu podróży do UE turystów z Rosji oraz wznowienia lotów do tego kraju przez linie lotnicze Wizzair. Popularny był również artykuł, dotyczący porównania cen wyjazdu do Hiszpani i na Mazury.

Kayak i eSky utrzymywały stały, niski poziom zasięgu dyskusji. W przypadku eSky zauważono wzmożony ruch po zareklamowaniu portalu przez influencerów podróżniczych na Instagramie.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi w stosunku do całości uzyskał serwis Kayak. Zyskał on sporo pozytywnych komentarzy po opublikowaniu zestawienia najtańszych krajów do podróży po Europie. Temat ten zebrał również kilka negatywnych komentarzy, ponieważ bywał wykorzystany w dyskusjach w potyczkach politycznych.

Wakacyjni Piraci zyskali pozytywne opinie, dzięki publikowaniu korzystnych ofert wyjazdów. Pozytywny feedback portal zbierał również pod żartobliwymi postami, dotyczącymi podróżowania. Pojawiały się jednak też negatywne komentarze, które dotyczyły braku informacji o aktualnych restrykcjach w danym kraju pod ofertą wyjazdu.

Portal fly4free zbierał dużo pozytywnych opinii, dzięki regularnej publikacji wielu korzystnych ofert wyjazdów oraz informacji z podróżniczego świata. Negatywny odbiór zyskiwały jednak niektóre informacje dotyczące restrykcji

eSky pozytywne opinie zebrał po aktywizacji fanów na Instagramie pod reklamami influencerów. Chwalili oni łatwość w obsłudze i przejrzystość aplikacji oraz konkretne funkcje wyszukiwania. Negatywny komentarze internautów dotyczyły wzrostu cen lotów do Wielkiej Brytanii, spowodowanych śmiercią królowej Elżbiety II, za co sam portal nie był odpowiedzialny.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, , na polskim rynku wyszukiwarek lotów i ofert wyjazdów przeważały tematy cen lotów, zakupu biletów oraz sytuacji na konkretnych lotniskach. Internauci na bieżąco porównują ceny poszczególnych kierunków, które ich interesują oraz warunków i cen lotów do poszczególnych krajów.

Na podstawie przedstawionej powyżej analizy widać wyraźną dominację portali Wakacyjni Piraci i fly4free nad pozostałymi dwoma. Wyszukiwarki te ugruntowały już swoją pozycję na rynku, posiadają stałych klientów oraz dzięki ciągłemu rozwojowi i działaniom marketingowym wciąż pozyskują nowych. Przyciągają one do siebie tłumy zainteresowanych dzięki tworzeniu gotowych pakietów wyjazdowych z linkami, bezpośrednio kierującymi do bookowania lotu, noclegu, czy wypożyczalni samochodów.

Ponadto fly4free często publikuje na swoim portalu nowinki ze świata podróżniczego, zmiany w liniach lotniczych czy restrykcjach i uznawany jest za wiarygodne źródło informacji.

Kayak i eSky zyskiwały znacznie mniejsze zainteresowanie, ale wciąż mają szanse na dorównanie wymienionym wyżej portalom. Powyższe przykłady pokazują, że sposobem na to może być ciekawa oferta (w tym zawierająca odpowiednie pakiety), czy też wartość informacyjna contentu promocyjnego.