17 sierpnia 2023

[ANALIZA] Wizerunek VINTED w związku z decyzją UOKiK

VINTED.pl to znana platforma do sprzedaży i wymiany używanej odzieży przez osoby prywatne. W ostatnim czasie zrobiło się o niej głośno w związku z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał litewską firmę grzywną w wysokości 5,3 mln zł kary. Powodem jest brak przejrzystych informacji odnośnie warunków odblokowania pieniędzy ze sprzedaży oraz o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego” – zdaniem UOKiK, brak przejrzystych informacji w tym zakresie godzi w zbiorowe interesy konsumentów – może przyczyniać się do ich strat finansowych.

Jak wydarzenia te wpłynęły na wizerunek firmy w polskojęzycznym Internecie? Sprawdziliśmy to w toku naszego badania.

Biorąc pod uwagę pułap sumarycznych rezultatów badanych fraz w przyjętym okresie analizy, można określić, że popularność tych treści była przeciętna i w dużej mierze skupiała się w grupie bezpośrednio zainteresowanej tematem.

Szczyt aktywności w obrębie obszarów tematycznych poddanych analizie widoczny był 10 maja. Później nastąpiło chwilowe wyciszenie – być może następny wzrost odnotujemy w momencie uruchomienia nowej odsłony platformy.

Większość ruchu medialnego w sieci skupiała się w obrębie platform social media – Facebooka i Twittera. Aktywne były też: portal informacyjny finanse.wp.pl oraz serwis mikroblogowy Wykop.pl. Warto zauważyć, że sentyment wypowiedzi na Facebooku był stosunkowo wyrównany. W pozostałych źródłach natomiast wypowiedzi krytyczne osiągały przewagę nad przychylnymi.

Przewagę negatywnego sentymentu wypowiedzi potwierdza również powyższy wykres, prezentujący dynamikę zmiany klimatu dyskusji. Choć w związku z decyzją UOKiK, na Vinted wylała się fala krytyki, widoczne były jednak również stanowiska przychylne platformie.

Internauci najwięcej uwagi poświęcili kwestii konieczności wycofania pieniędzy z platformy – w dyskusjach pojawiały się wzmianki o możliwości utraty środków, jeżeli zostaną one pozostawione w jej wewnętrznych portfelach (czemu przeczy zresztą oficjalna komunikacja, uspokajająca użytkowników odnośnie bezpieczeństwa ich pieniędzy). Aktywne były również liczne konteksty wypowiedzi dotyczące następstw decyzji UOKiK.

Jak na dalsze funkcjonowanie VINTED.pl wpłynie obecna sytuacja? Już 16 maja uruchomiona zostanie nowa platforma, która będzie obsługiwać także transakcje międzynarodowe. Sama firma nie zgadza się z opinią Urzędu i zapowiada odwołanie się od obecnie obowiązującej decyzji. Jednocześnie nadwątlenie wizerunku firmy można uznać raczej za przejściowe problemy – VINTED w dalszym ciągu ma grono zadowolonych użytkowników, którzy czekają na rozpoczęcie funkcjonowania nowej wersji platformy.