17 sierpnia 2023

Analiza · aktywność komunikacji odnośnie najpopularniejszych sklepów RTV

W najnowszym badaniu sprawdziliśmy jak pod względem komunikacji w sieci radziły sobie popularne sieci sklepów, posiadające w swojej ofercie sprzęty RTV. Porównaliśmy pięć sieci sklepów, które w badanym okresie przyciągały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności internetowej. Prześledziliśmy zarówno komunikację własną marek, jak i opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres czasowy od 1 marca do 12 czerwca 2022 r. Największy zasięg zyskiwały sieci RTV Euro AGD i Media Expert. X-kom.pl i Morele.net natomiast wyraźnie przodowały pod względem sumy interakcji, co może być związane z ich wysoką aktywnością w sieci i ukierunkowaniem na młodszego odbiorcę. OleOle.pl natomiast generowało najniższe rezultaty.

Biorąc pod uwagę sumę wpisów dotyczących poszczególnych marek, ukazujących się w przestrzeni Internetu i social media, zauważyć można dominację treści odnośnie X-kom.pl – szerokie dyskusje generowała zarówno komunikacja promocyjna firmy, jak i tematy dotyczące programu „PC Master Challenge”, w którego produkcji ma ona swój udział.

W połowie maja podwyższone zainteresowanie przykuwały też Morele.net, w związku z obrazkiem dotyczącym firmy, narysowanym przez popularnego rysownika znanego jako Andrzej Rysuje. Media Expert generowało stabilne rezultaty przez cały badany okres, natomiast RTV Euro AGD notowało niewielki spadek.  

Na początku badanego przedziału czasowego znacznym zainteresowaniem cieszyły się treści dotyczące wsparcia uchodźców z Ukrainy przez poszczególne sieci – najbardziej widoczne były tutaj RTV Euro AGD i Media Expert. Wysoki poziom potencjalnego dotarcia generowały też treści promocyjne, zamieszczane w oficjalnych kanałach X-kom.pl.  

Najwyższy poziom pozytywnego sentymentu wypowiedzi osiągała sieć Media Expert. W tym przypadku znaczne zainteresowanie użytkowników sieci przykuwały doniesienia o promocjach, związanych m.in. z akcją „czyszczenie magazynów”.

Wysokie rezultaty w tym zakresie osiągało też RTV Euro AGD, które przykuwało uwagę społeczności internetowej przede wszystkim ciekawymi konkursami, a także ofertą promocyjną. Ponadprzeciętny rezultat odnotowało również OleOle.pl. W tym przypadku, oprócz promocji i konkursów, pozytywne emocje budziła komunikacja marketingowa firmy, która często znajdowała szeroki odzew wśród internautów.  

W swoich wypowiedziach, internauci najwięcej uwagi poświęcali ofercie produktowej poszczególnych sklepów, a także kwestiom technicznym, związanym z poszczególnymi sprzętami. Największym zainteresowaniem cieszyły się segmenty smartfonów oraz komputerów osobistych.

Ponadprzeciętną aktywność zyskiwały również treści związane z grami komputerowymi, co może być efektem skupienia niektórych z badanych sieci (np. X-kom.pl i Morele.net) na graczach i młodszych odbiorcach.  

Według wykresu prezentującego potencjał dotarcia poszczególnych sieci w czasie, zauważyć można, że zainteresowanie wszystkimi sieciami sklepów RTV znajdowało się w trendzie spadkowym – być może sytuacja ta jest związana z inflacją i pogarszającym się stanem portfeli Polaków.

Sklepy bardziej ukierunkowane na graczy i młodszych odbiorców – X-kom.pl i Morele.net – generowały znacznie więcej interakcji niż ich nieco bardziej tradycyjna konkurencja – RTV Euro AGD i Media Expert – jednak to właśnie te sieci cieszyły się najszerszym potencjalnym dotarciem. Na tle konkurentów OleOle.pl wypadło dość mizernie, jednak należy pamiętać, że sklep ten także ma swoich oddanych klientów i cieszył się dobrymi opiniami w sieci.