17 sierpnia 2023

Analiza · Jedzenie na dowóz online – jaki serwis wybierają internauci?

W aktualny zestawieniu sprawdzamy jak pod względem komunikacji w sieci wypadały usługi zamówień jedzenia online. Porównaliśmy cztery aktywne na rynku firmy. Prześledziliśmy zarówno ich komunikację własną, jak i opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres czasowy od 1 marca do 19 czerwca 2022 r. Największy zasięg generowały Glovo oraz Uber EatsPierwsza z wymienionych firm dominowała też pod względem sumy interakcji. Stosunkowo aktywne dyskusje toczyły się także na temat Pyszne.pl.

Glovo przykuwało największe zainteresowanie społeczności internetowej, choć ruch ten miał charakter raczej okazjonalny. Do rozpoznawalności Uber Eats w znacznym stopniu przyczyniła się z kolei francuska Ligue 1 Uber Eats – wzmianki o tym dostawcy szczególnie dobrze widoczne były w źródłach sportowych. W przypadku Pyszne.pl zauważyć można natomiast stały i stabilny spadek aktywności dyskusji.

Analiza potencjalnego zasięgu potwierdziła znaczny wpływ ekspozycji medialnej Uber Eats w świecie sportu na całościowe zainteresowanie marką. W tym zakresie, na tle największych konkurentów, Pyszne.pl i Wolt wypadały dość blado.

Znaczne zainteresowanie przykuwały też zaprezentowane przez Glovo dane na temat spożycia burgerów. Uznanie dla tego badania na swoim Twitterze prezentował m.in. Janusz Piechociński.  

Glovo uzyskało najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych, co jest osiągnięciem wartym odnotowania, zważywszy na fakt, że to najpopularniejszy obecnie dostawca – znaczna aktywność dyskusji przykuwa także zainteresowanie krytyków, jednak w tym przypadku wizerunek firmy pozostaje nienaruszony.

Wysokim poziomem pozytywnego sentymentu wypowiedzi cieszyło się też Pyszne.pl. Portal ten w cieszy się uznaniem ze względu na długoletnią obecność na polskim rynku, co przekłada się też na szeroką ofertę lokali.

Najbardziej wyrównane dyskusje toczyły się na temat Uber Eats, gdzie głosy negatywne przeważyły nad pozytywnymi o jedną wypowiedź. Pozytywny ruch skupiała wokół siebie aplikacja mobilna.    

Jednym z kluczowych dla internautów czynnikiem wyboru serwisu zamówień jedzenia online są kody rabatowe. Oprócz tego aktywne dyskusje toczyły się w obrębie kontekstów związanych z dostępną ofertą restauracji i sklepów, czy też aplikacji mobilnych.

Zagraniczne marki zyskują na polskim rynku coraz większe zainteresowanie, natomiast dane odnośnie aktywności dyskusji na temat usług zamawiania jedzenia online wykazały, że popularność Pyszne.pl spada powoli, acz systematycznie.

Największym zainteresowaniem cieszyło się Glovo, które może pochwalić się też najbardziej korzystnym stosunkiem liczby wypowiedzi pozytywnych do negatywnych. Dobry wizerunek odnotowano również w przypadku Pyszne.pl.

Uber Eats natomiast budziło dość mieszane emocje internautów, ale marka ta była niezwykle rozpoznawalna wśród fanów sportu, w związku z kontraktem firmy z francuską Ligue 1.