17 sierpnia 2023

Analiza · Aplikacje do wyszukiwania noclegów – komu ufają internauci?

W przedstawionej analizie sprawdziliśmy aktywność czterech najbardziej rozpoznawalnych w Polsce platform, służących do rezerwacji noclegów, które w badanym okresie przyciągały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności. Prześledziliśmy zarówno komunikację własną marek, jak również opinie internautów na ich temat.

Przez większość badanego przedziału czasowego (1.06.2022 r. – 30.09.2022 r.) portal Booking.com zyskiwał bardzo wysokie zainteresowanie, wyprzedzając pozostałe platformy ujęte w zestawieniu. Wysokie wyniki związane były m.in. z dobrze prowadzoną kampanią marketingową oraz zniżkami członkowskimi w klubie Genius. Wysokie wyniki były związane również z artykułem wp.pl, porównującym firmy, w których można skorzystać z cashback’u, aby wakacje obniżyć cenę wakacji.

Noclegi.pl odnotowały wzrost w momencie opublikowania przez Money.pl artykułu, który czerpał informacje z bazy platformy. Spore zainteresowanie zyskał również artykuł podsumowujący wakacje Polaków.

Airbnb było popularnym narzędziem do rezerwowania noclegów, jednak największe wzrosty zainteresowania odnotowywał przy pojawianiu się negatywnych artykułów. Jednym z takich artykułów był tekst na temat montowania kamer w pokojach hoteli, który zresztą dotknął wszystkie portale noclegowe. Popularny był również artykuł odwołujący się do negatywnego wpływu Airbnb na rynek nieruchomości w Północnej Walii.

Serwis Nocowanie.pl odnotowywał przez większość czasu najniższe wyniki. Wzrost dynamiki dyskusji zyskał dzięki reklamie w jednym z tekstów na turystyka.wp.pl.

W kontekście pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o Booking.com. Internauci pozytywnie odbierali wszelkie akcje marketingowe oraz bardzo chętnie oceniali aplikację w sklepie Google. Wiele pozytywnych komentarzy pojawiło się również po opublikowaniu informacji, że w Booking.com można korzystać z cashback’u.

Noclegi.pl zyskały pozytywny odbiór, dzięki artykułowi na Money.pl „Krótki urlop z kanapkami”, który zaczerpnął dane z portalu i podsumował ceny wyjazdów wakacyjnych Polaków.

Nocowanie.pl zyskało wzrost pozytywnego feedbacku w tym samym momencie, po wzmiance o portalu na stronie turystyka.wp.pl.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji pozytywnych na temat platform, oferujących rezerwacje noclegów. W każdej kategorii zdecydowaną przewagę odnotował Booking.com. Platforma ta ma dużą ilość pozytywnych opinii w sklepie Google (oceny aplikacji mobilnej), które znacznie podbijają wyniki. Analizowane konkurencje to UX aplikacji, obsługa klienta, promocje i bonusy, wybór miejsc noclegowych i cena.

Internauci chwalili dobry i szybki kontakt z obsługą klienta, intuicyjność i jasne warunki korzystania z aplikacji. Doceniony również został bardzo szeroki wybór baz noclegowych, w których klienci dosłownie mogą przebierać oraz ceny promocyjne, aktywujące się po przystąpieniu do klubu Genius, który oferuje również w niektórych przypadkach darmowe podniesienie standardu pokoju. Pojawiły się również opinie klientów, którzy korzystają z cashback’u podczas rezerwacji noclegów i wpływa to pozytywnie na ich doświadczenie konsumenckie.

Sieć Booking.com zdominowała kolejne porównanie, ponieważ osiągała największą liczbę wzmianek, pośród których prawie 50% opinii stanowiły treści przychylne. Był to najlepszy wynik w zestawieniu, co świadczy o zadowoleniu użytkowników z poziomu usług świadczonych przez portal. Wśród wypowiedzi pozytywnych przeważała prostota obsługi aplikacjiprzejrzyste warunki rezerwacji noclegu oraz korzystne bonusy dla członków klubu Genius. Pojawiło się jednak też kilka negatywnych opinii, dotyczących problemów w zakresie obsługi klienta oraz błędów na poziomie funkcjonowania aplikacji.

Podwyższone rezultaty uzyskał także portal Nocowanie.pl. Na uwagę zasługuje tutaj dobrze rozbudowana baza noclegów w całej Polsce. Negatywne opinie zyskiwała w tym przypadku obsługa klienta.

Kolejno na podium znalazło się Airbnb, które rzeszę fanów zdobyło dzięki klimatycznym noclegom, w spokojnych lokalizacjach, jak również mieszkaniom z ścisłych centrach miast na całym świecie. Negatywne opinie, które się pojawiały dotyczyły problemów z wynajęciem mieszkań na okres długoterminowy, za co internauci oskarżali m.in. właśnie tego usługodawcę (wpływ na rynek).

Zestawienie zamyka serwis Noclegi.pl, który uzyskał największy odsetek wypowiedzi negatywnych (choć nie była to wartość wysoka), które dotyczyły w głównej mierze artykułu na Money.pl, w którym ekspertka Noclegi.pl wypowiedziała się na temat wyjazdów wakacyjnych Polaków oraz tego, że w tym roku musieli oni zacisnąć pasa. Wypowiedź ta była również cytowana na wielu innych portalach i odbiła się sporym echem, jednak negatywne komentarze nie dotyczyły bezpośrednio platformy Noclegi.pl, a raczej aktualnej sytuacji w kraju. Te same artykuły zawierały również pozytywne komentarze.

Najaktywniejsze konteksty wypowiedzi w dyskusjach internautów związane były przede wszystkim z pobytami wakacyjnymi. Internauci porównywali oferty na różnych portalach, tak aby zarezerwować swój pobyt w dobrej cenie. Szukali oni również inspiracji miejsc na rodzinny wypad i dzielili się swoimi sugestiami w komentarzach.

Niniejsze zestawienie zdominowane zostało przez portal Booking.com. Sieć ta była najbardziej rozpoznawalna, na tle porównywanej konkurencji. Swoją pozycję zawdzięcza zarówno atrakcyjnej ofercie cenowej i bonusom za członkostwo, jak również szerokiemu wyborowi miejsc noclegowych na całym świecie, a nie tylko na terenie kraju. Wiele pozytywnych opinii przyciągała też aplikacja mobilna.

Noclegi.pl i Nocowanie.pl osiągnęły umiarkowane wyniki. Użytkownicy chwalili duży wybór noclegów w Polsce. W obu przypadkach warto angażować społeczność w komunikacji marketingowej, ponieważ Polacy lubią wyjeżdżać na wakacje w kraju, ale niekoniecznie słyszeli o wymienionych platformach – w sieci najbardziej widoczne pozostają reklamy Booking.com.

Airbnb przyciąga klientów możliwością najmu lokali od prywatnych osób, które chcą udostępnić jeden ze swoich pokoi, mieszkanie lub cały dom. Plusem jest tutaj komunikacja bezpośrednia osoby wynajmującej i dającej w najem.