17 sierpnia 2023

Analiza · Dokąd na zakupy? Popularne sieci sklepów (FMCG)

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat pięciu rozpoznawalnych w kraju sieci sklepów spożywczo-przemysłowych (branża FMCG). Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 14 lipca do 13 października 2022 r. Najpopularniejszą siecią handlową, oferującą produkty FMCG (ang. Fast Moving Consumer Goods – dobra szybkozbywalne) w Polsce jest portugalska sieć Biedronka. W badanym okresie osiągała ona najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, interakcji oraz zasięgu dyskusji. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Lidl. Trzecie miejsce, sporo za poprzednikami, przypadło Carrefourowi, a następnie, kolejno mamy Auchan i Dino.

Biedronka przez cały badany okres uzyskiwała największą ilość wzmianek. Sieć była bardzo aktywna na swoim koncie na TikTok’u, gdzie publikowała treści marketingowe, związane z zakupami w sklepie. O sieci głośno było, kiedy jako jedna w pierwszych wprowadziła limit na zakup cukru. Sporą popularność przyniósł też filmik dietetyka, który pokazał w nim, których produktów w sklepie nie kupować. Chodziło o produkty ze złym składem, niezalecane dla osób na diecie.

Sieć Lidl na początku sierpnia była sponsorem festiwalu muzycznego Pol’and’Rock. Na lotnisku Czaplinek-Broczyno dodatkowo powstała Rockowa Wyspa Lidla, gdzie wszyscy uczestnicy festiwalu mogli uzupełnić zapasy żywności, jak również zakupić namiot, śpiwór i inne niezbędne rzeczy.

Carrefour mówiło się, kiedy GIS wycofał kilka partii chipsów marki własnej Carrefour oraz w momencie wprowadzenia limitów na cukier. Dużo wzmianek zamieszczono też po publikacji na Instagramie profilu Fit Recenzje reklamy jogurtu dostępnego w Carrefour i Auchan.

Auchan zyskiwał zainteresowanie po poście Janusza Piechocińskiego, o tym, że w tej konkretnej sieci jest możliwość zakupu cukru. Popularność zyskała też informacja, że w sprzedaży pojawiła się kiełbasa, nawiązująca do epoki PRL.

Dino aktywnie udzielało się w mediach społecznościowych, reklamując produkty w niskiej cenie.

Przez większość badanego okresu najwyższe wyniki w zakresie zasięgów postów zyskiwała sieć Biedronka. Największe poruszenie wywołała informacja o wprowadzeniu limitów na zakup cukru.

Spory zasięg zyskał Lidl, kiedy ogłosił program „Szkoły pełne talentów”, w którym klienci za zakupy otrzymują specjalne kupony – talenciaki, które mogą później wymieniać na nagrody dla wybranych przez siebie szkół. Echem odbiła się również wiadomość o procesie, który Lindt wytoczył przeciwko Lidlowi. Poszło o złote zajączki wielkanocne, do których Lindt zastrzega sobie prawo. Sieć sklepów przegrała batalię sądową i musi wycofać ze sprzedaży wszystkie złote zajączki.

Pozostałe trzy sieci utrzymywały względnie niski, w stosunku do wymienionych powyżej, poziom.

Dino zyskiwał zrosty popularności, dzięki swoim regularnym postom na Facebook’u.

Auchan pojawił się w artykule Gazeta.pl, dotyczącym ubóstwa wśród polskich emerytów. Zyskał on jednak pozytywny odbiór, ponieważ jako jedna z nielicznych sieci nie wprowadził tak szybko, jak pozostałe, limitów na zakup cukru.

Carrefour, jak jego poprzednicy, przykuwał zainteresowanie w związku z limitem na zakup cukru.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi, a jednocześnie najniższy odsetek negatywnych uzyskała sieć sklepów Lidl. Pozytywny odbiór osiągała akcja „Szkoły pełne talentów”. Klienci również pozytywnie komentowali postawienie pierwszych butelkomatów, w których za zwrot butelek klienci otrzymują rabat na zakupy w sklepie. Negatywne komentarze sieć zebrała w związku z procesem, dotyczących złotych zajączków wielkanocnych.

Na drugim miejscu znalazła się sieć sklepów Dino, w której klienci docenili niskie ceny oraz prężny rozwój firmy i tworzenie nowych filii sklepów. Narzekali oni jednak na kolejki przy kasach.

Auchan zamknął podium pozytywnymi komentarzami dotyczącymi niskich cen oraz przydatnych przepisów na stronie internetowej sklepu. Pod koniec marca był on jednak bojkotowany za utrzymanie działalności w Rosji, podczas, gdy inne sieci wycofywały swój udział w tym kraju.

Biedronka sympatię zyskuje prowadzonym przez sieć kontem na TikTok’u. Klienci jednak często narzekają, że cena podana przy produkcie różni się od tej, która jest nabijana na kasę. W związku z powtarzającymi się sytuacjami, UOKiK nałożył karę pieniężną na sklep.

Carrefour zachwyca klientów swoją ofertą produktów wegańskich, jednak widoczne były też reakcje negatywne, związane z wprowadzeniem podwyżek cen produktów i limitów na zakup cukru.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje wrzały na temat podwyżek cen produktów, związanych ze wzrostem inflacji. Komentowano również braki cukru w sklepach i jego reglamentację. W dalszym ciągu dyskutowano także na temat niedzieli niehandlowych.

Na podstawie przedstawionej analizy wyraźny prym wiodą sieci Biedronka i Lidl.

Portugalska sieć uzyskuje najwyższe wyniki, tworząc kontent w mediach społecznościowych i docierając do młodych ludzi, co przekłada się na wzrost rezultatów i rozwój marki. Jednocześnie pewien problem stanowić mogą tematy związane z błędnym oznaczaniem cen.

Lidl, dzięki wprowadzeniu akcji, w której klienci mają rzeczywisty wpływ na wyposażenie szkół, do których uczęszczają ich dzieci i wnuki, zyskał spore zasięgi. Akcja ta odbiła się sporym echem i zyskała pozytywny odbiór. Konsumenci są również zachwyceni butelkomatami, w których za zwrot pustych butelek PET otrzymują zniżkę na zakupy w Lidlu. Tworzy to wizerunek sieci dbającej o środowisko.

Auchan i Carrefour, publikując tanie przepisy, wspierają polskie rodziny, dostarczając inspiracji na posiłki w rozsądnej cenie.

Carrefour ponadto oferuje szeroką gamę produktów wegańskich, na których zakup decyduje się coraz więcej Polaków.

Dino, jako polska sieć jest istotna dla krajowej gospodarki, prężnie się rozwija, otwierając sklepy w nowych lokalizacjach i na co dzień oferując klientom atrakcyjne ceny.