17 sierpnia 2023

Analiza · Aplikacje do zamówień jedzenia online – nowe trendy

W dzisiejszej analizie sprawdzimy jak pod względem komunikacji w sieci wyglądają usługi aplikacji z jedzeniem na dowóz. Porównaliśmy cztery najbardziej aktywne na rynku firmy, świadczące takie usługi. Prześledziliśmy komunikację własną marek oraz opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres od 20 lipca do 19 czerwca 2022 r. Największy zasięg, liczbę wzmianek i ilość interakcji generowało Glovo. Drugie miejsce pod względem ilości interakcji zajęła aplikacja Wolt. Z kolei pod względem zasięgu i ilości wzmianek na drugiej pozycji uplasowało się Uber Eats.

Przez większość analizowanego okresu Glovo przykuwało największe zainteresowanie społeczności internetowej. Duże zainteresowanie wywołały publikacje, dotyczące współpracy kolejnych marketów Biedronka z Glovo oraz artykuł, mówiący o wycofaniu się amerykańskiej sieci pizzerii Domino’s z Włoch, po tym jak lokalne pizzerie zawarły umowy z firmą kurierską. Do rozpoznawalności Uber Eats w pewnym stopniu przyczyniła się francuska Ligue 1 Uber Eats, o której wzmianki widoczne były w źródłach sportowych. W przypadku Pyszne.pl zamieszanie wywołały zamówienia, dotyczące restauracji KFC, która nie wydaje zamówień lub ma spore opóźnienia, co odbija się również na firmie dowożącej zamówienia. Kilka wzmianek dotyczyło też zawiązania się związków zawodowych wśród kurierów.

Znaczne zainteresowanie przykuwało prezentowane zestawienie i bieżąca aktualizacja cen w Biedronce, realizowane w aplikacji Glovo. Ukazywało ono, w jak zastraszającym tempie rosną ceny w sklepach na polskim rynku, co powiązane jest z pędzącą inflacją.

Pyszne.pl zyskało podwyższony poziom negatywnych opinii, dotyczących przede wszystkim zamówień z restauracji KFC.

Wolt, z kolei zyskał dużą popularność, dzięki krótkim filmikom na Tik Tok’u, nagrywanym przez jednego z kurierów.

Uber Eats zostało wspomniane w artykule bezprawnik.pl, w którym poruszono temat możliwości zamówienia online alkoholu.

Pyszne.pl uzyskało najwyższy odsetek wypowiedzi pozytywnych. Klienci docenili możliwość cashback’u z zamówień przez aplikację oraz zniżki oferowane nowym i obecnym klientom. Skargi dotyczyły w głównej mierze zamówień z KFC, na które Pyszne.pl nie miało wpływu – pośrednik może ucierpieć, mimo braku własnej winy.

Na drugim miejscu pod względem ilości pozytywnych komentarzy, a jednocześnie z najmniejszą ilością negatywnych opinii uplasowała się aplikacja Wolt. Klienci bardzo pozytywnie odbierali filmiki zamieszczane na TikTok’u przez kuriera firmy. Zapunktowały również szybkie dostawy oraz współprace z influencerami, gwarantujące kody zniżkowe dla klientów. Negatywne opinie dotyczą pojedynczych sytuacji, kiedy zniżki nie działały, jednak działowi supportu udało się te problemy rozwiązać.

Glovo, które zajęło trzecie miejsce zyskiwało pozytywny feedback również dzięki filmikom swojego kuriera na TikTok’u. Pozytywny odbiór miała informacja, że Carrefour podpisał umowę z firmą kurierską oraz to, ze zamówienia docierają zazwyczaj ciepłe i na czas. Sporym echem odbiła się jednak sprawa w Hiszpanii, w której na Glovo nałożono karę 79 mln euro za działania na niekorzyść pracowników.

Uber Eats pozytywne opinie zyskał dzięki oferowanym kodom rabatowym dla klientów. W ostatnim czasie otrzymał jednak sporo negatywnych opinii dotyczących jakości dostaw, spóźnień i dostarczania zimnych posiłków, przez co traci klientów.

W przedstawionej analizie porównano również współczynnik ilorazu liczby interakcji do liczby wzmianek. Porównanie to zdominowała aplikacja Wolt, której klienci są bardzo aktywni w sieci. Chętnie komentują i podają sobie dalej posty, dotyczące aplikacji, co korzystnie wpływa na jej rozpoznawalność w sieci. Wpływ na to mają głównie młodzi konsumenci, użytkownicy mediów społecznościowych takich jak Instagram, czy Tik Tok. Wolt uwzględnia, że to młodzi ludzie aktualnie wyznaczają trendy i skutecznie próbuje trafić w ich gusta.

Jednym z kluczowych dla internautów czynnikiem wyboru serwisu zamówień jedzenia na dowóz są ceny. Oprócz tego aktywne dyskusje toczyły się w obrębie kontekstów związanych ze sposobem składania oraz jakością zamówień.

Firmy kurierskie oferujące jedzenie na dowóz w ostatnich latach zyskały sporą popularność. Aktualne dane wskazują jednak, że zainteresowanie aplikacjami stopniowo spada, może być to spowodowane inflacją i chęcią zaoszczędzenia przez Polaków.

Największym zainteresowaniem cieszyło się Glovo, jednak to Pyszne.pl uzyskało najlepszy stosunek wypowiedzi pozytywnych, do negatywnych. Kluczowy jest tutaj cashback z zamówień

Uber Eats zbiera coraz więcej negatywnych komentarzy, dotyczących jakości usług – zjawisko to powoli staje się trendem.

Wolt uzyskał najwyższy współczynnik ilości interakcji do ilości wzmianek, jest szeroko komentowany pod względem jakości usług oraz często wspominany jako lepszy niż Uber Eats (szczególnie w obrębie komunikacji negatywnej dot. tego dostawcy). Klienci firmy są bardzo aktywni w sieci, dzięki czemu o Wolcie jest coraz głośniej w polskich mediach społecznościowych.