17 sierpnia 2023

Analiza · Giganci streamingu – którą z platform preferują internauci?

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech platform streamingowych VOD, dostępnych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania i podjęcia świadomej decyzji, która z nich jest najatrakcyjniejsza dla użytkowników.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 29 lipca do 28 października 2022 r. Najpopularniejszą platformą VOD w badanym okresie okazał się Netflix, utrzymywał on miażdżącą przewagę nad konkurencją. Na następnych miejscach uplasowały się kolejno HBO Max, Disney+ i Amazon Prime Video. Takie wyniki mogą być spowodowane tym, że Netflix jest najdłużej działająca w Polsce platformą z wymienionych powyżej. Zdążył on zyskać stałych klientów, którzy niechętnie przechodzą i uczą się nowych platform.

Największą ilość wzmianek w badanym okresie uzyskał NetflixPlatforma była bardzo aktywna w mediach społecznościowych. W badanym okresie na platformie pojawiło się dużo przyciągających widzów nowych serii, które były szeroko komentowane w sieci. Zainteresowanie zyskał filmik, na którym pokazana była charakteryzacja Anny Dymnej, wykonana do polskiego serialu „Wilka Woda”, który okazał się hitem.

HBO Max przeżyło boom, dzięki premierze „Rodu Smoka”, powstałego na podstawie powieści George’a R. R. Martina. Serial jest prequelem „Gry o Tron”, która przez lata emisji zyskała rzeszę fanów. Serial od samego początku zyskał więc popularność dzięki znanej wszystkim dobrze „Grze o Tron”.

Amazon Prime Video wprowadził nowy serial sci-fi „Peripheral”, który od razu został okrzyknięty hitem. W sieci również zawrzało po tym jak Polacy wzięli udział w programie Unicorn Hunters emitowanym na platformie. Nieco kontrowersji budziła też produkcja osadzonwa w świecie „Władcy Pierścieni”.

Disney+ zbiera coraz większą rzeszę fanów. Popularne były filmiki kaya_wow na TikTok’u, w których dziewczyna recenzuje produkcje znajdujące się na platformie.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w zakresie zasięgów postów zyskiwał również Netflix. Na platformie pojawiło się wiele nowych produkcji wytwórni zewnętrznych, jak i własnych Netflix’a. Platforma odnotowała spore wzrosty, gdy pojawiły się na niej film „Za duży na bajki” ze znanym polskim aktorem w jednej z głównych ról oraz seriale „Gang Zielonej Rękawiczki” i „Wielka Woda”.

HBO Max zyskał rekordowe zainteresowanie użytkowników w trakcie premiery nowego serialu z uniwersum „Gry o Tron” – „Ród Smoka”.

Disney+ oraz Amazon Prime Video utrzymywały raczej niskie, stałe zasięgi, w porównaniu do poprzedników.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi w stosunku do całości uzyskał Netflix. Użytkownicy chwalili duży wybór nowych tytułów. Pozytywny odbiór zyskał również polski serial „Wielka Woda”. Negatywne opinie pojawiły się po premierze „Dahmera” – publika krytykowała kolejny serial o mordercy. Negatywny odzew zyskiwały również treści, dotyczące zmian pakietów, wprowadzeniem reklam oraz brakiem możliwości współdzielenia konta użytkownikom spoza jednego gospodarstwa domowego.

Na drugim miejscu uplasowało się Amazon Prime Video. Użytkownicy chwalili duży wybór ciekawych tytułów oraz intuicyjność aplikacji. Kilka negatywnych komentarzy dotyczyło jednak kwestii technicznych – błędów dotyczących zapamiętywania wyboru języka/napisów, czy automatycznego powiększania ekranu.

HBO Max zajęło trzecie miejsce w zestawieniu. Użytkownicy chwalili duży wybór tytułów, wśród których znajdowały się również hity kinowe. Negatywne komentarze dotyczyły częstych aktualizacji, trudnej instalacji oraz opóźnień w pojawianiu się hitów kinowych.

Disney+ dzięki oferowaniu niskiej ceny pakietu oraz organizacji konkursów, w których można wygrać kody na platformę zyskał sporą rzeszę fanów. Pozytywne opinie dotyczyły również szerokiego wyboru wśród oryginalnych produkcji Disneya, zarówno starszych bajek, jak i nowych hitów. Negatywne opinie tutaj także dotyczyły spraw technologicznych – np. błędów w trybie pełnoekranowym oraz w funkcjonowaniu aplikacji na niektórych telewizorach.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku aplikacji VOD popularne były konteksty filmu, serialu oraz tematyka gdzie obejrzeć konkretne tytuły. Popularny był Netflix, jako najstarsza platforma z istniejących na rynku. Internauci na bieżąco porównują ceny poszczególnych pakietów, które ich interesują.

Na podstawie przedstawionej powyżej analizy widać wyraźną dominację platformy streamingowej Netflix. Zyskał on sporą popularność oraz zdążył zbudować wokół siebie dużą społeczność. W obliczu coraz większej konkurencji, pojawiającej się na rynku VOD, działania Netflixa mogą budzić pytania, np. w kontekście zawirowań związanych ze współdzieleniem kont. Kontrowersje budzi też temat wprowadzenia reklam.

HBO Max, które jest aktualnie największą konkurencją dla Netflixa wyróżnia się bardzo dużym wyborem produkcji światowych wytwórni. Przy utrzymaniu tempa rozwoju platformy, niebawem może ona stać się dla Netflixa poważnym problemem.

Disney+ dzięki taniemu pakietowi przyciąga coraz więcej klientów. Oferuje on również w niskiej cenie spory wybór dobrych produkcji. Uwagę przykuwały też konkursy z darmowymi subskrypcjami.

Amazon Prime Video, tak jak Disney+, jest względnie nową platformą dostępną w Polsce. Internauci dopiero zaznajamiają się z platformą, ale nie każdy chętnie opłaca nowe subskrypcje, posiadając dostęp do innych platform – widoczne były treści dotyczące udostępnienia okresu testowego.