17 sierpnia 2023

Analiza · Badanie dyskusji odnośnie czołowych firmy kurierskich operujących w Polsce

W najświeższej analizie przedstawiamy jak kształtowały się dyskusje dotyczące czołowych firm kurierskich operujących na terenie Polski. Porównaliśmy cztery podmioty przykuwające ponadprzeciętne zainteresowanie internautów. Prześledziliśmy zarówno ich komunikację własną, jak i opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres czasowy od 1 kwietnia do 26 czerwca 2022 r. InPost zdecydowanie dominował w każdym z badanych aspektów. Nieco podwyższonym zainteresowaniem cieszyły się też Orlen Paczka oraz DPD. 

InPost wyraźnie wyprzedzał pozostałe firmy i jako jedyny notował zauważalny trend wzrostowy liczby zamieszczanych wypowiedzi w przyjętym okresie analizy. Przyczyniła się do tego m.in. współpraca z PZPN – firma została sponsorem strategicznym reprezentacji Polski.

DPD najgłośniej było w związku z doniesieniami o próbach wyłudzenia, bezprawnie wykorzystujących dane firmy – niebezpieczne wiadomości rozsyłane były za pośrednictwem WhatsAppa. Nieco uwagi przykuwała też Orlen Paczka, do czego przyczyniła się współpraca firmy z OLX.

Analiza zasięgu komunikacji dotyczącej poszczególnych firm wykazała rosnące zainteresowanie InPostem. Pozostali kurierzy znajdowali się nieco bardziej w tle. Nieco uwagi przykuwała też promocja na darmową wysyłkę sprzętów Xiaomi, we współpracy z Orlen Paczka.  

DHL zyskiwał największy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych. Firma była dobrze oceniana przez zadowolonych klientów w obrębie serwisów recenzenckich, co stanowi dobrą rekomendację. Pozytywne zainteresowanie przykuwała też komunikacja marketingowa firmy.

Dobrym wynikiem może pochwalić się także InPost – tutaj szczególną popularnością cieszyły się przede wszystkim Paczkomaty. Znaczną aktywnością, dobrze odbieraną przez internautów cieszyła się też komunikacja własna.

Stosunkowo wyrównane wyniki notowały też Orlen Paczka i DPD. Pierwsza z wymienionych firm przykuwała uwagę atrakcyjnymi cenami przesyłek, druga natomiast zyskiwała pozytywne wzmianki w kontekście obsługi klienta.  

Analiza najpopularniejszych kontekstów wypowiedzi wykazała wyraźną przewagę InPostu nad pozostałymi firmami. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na zainteresowanie internautów współpracą firm kurierskich z popularnymi serwisami, takimi jak Allegro i OLX.

Nie bez znaczenie pozostają również cena usługi oraz kwestie związane z wygodą użytkownika w zakresie tematów związanych z dostawą.

Całokształt danych wskazuje na silną, niezagrożoną pozycję InPostu na polskim rynku. Firma cieszy się sympatią klientów, co przekłada się na niesłabnące zainteresowanie – jest to jedyny z badanych podmiotów, którego popularność znajdowała się w trendzie wzrostowym.

Mimo widocznie niższej rozpoznawalności, DHL zyskał grono oddanych klientów, na co wpływ miała wysoka jakość świadczonych usług.

DPD zyskiwało sympatię użytkowników dzięki dobrej obsłudze klienta, natomiast Orlen Paczka kusiła potencjalnych klientów przede wszystkim atrakcyjnymi cenami – warto pamiętać, że cena, wraz z wygodą dostawy, to kluczowe czynniki w wyborze preferowanej firmy kurierskiej.