17 sierpnia 2023

Analiza · Największe biura podróży tuż przed wakacjami

W najnowszym zestawieniu badamy jak pod względem aktywności dyskusji w sieci wypadały największe biura podróży działające w kraju. Porównaliśmy cztery aktywne na rynku firmy. Prześledziliśmy zarówno ich komunikację własną, jak i opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres czasowy od 1 kwietnia do 22 czerwca 2022 r. Największym zasięgiem i interaktywnością wpisów może pochwalić się TUI. Podwyższone wyniki zyskiwała też Itaka. Widoczne były także Coral Travel oraz Rainbow Tours.

TUI przykuwało największe zainteresowanie, choć w badanym okresie znajdowało się ono w trendzie spadkowym. Widoczne były zarówno doniesienia z branży turystycznej, jak i treści marketingowe firmy.

Dobre rezultaty uzyskała też Itaka, która z kolei w przyjętym okresie analizy zyskiwała raczej skokowe zainteresowanie – ponownie najwięcej uwagi przykuwały komunikaty związane z wydarzeniami w branży turystycznej.  

Wyniki TUI rzucają się w oczy na tle pozostałych firm, co związane jest z aktywną akcją marketingową firmy.

Jednocześnie warto zauważyć, że w miesiącach poprzedzających sezon wakacyjny, zainteresowanie badanymi biurami podróży raczej spadało. Czy okoliczność ta spowodowana jest postępującym kryzysem i odbije się na kondycji branży turystycznej? Na wnioski w tym zakresie trzeba jeszcze poczekać.

Biuro Coral Travel cieszyło się najbardziej pozytywnymi opiniami internautów. Skupiali się oni przede wszystkim na jego szerokiej ofercie dostępnych kierunków. Podwyższone rezultaty w tym zakresie osiągało też TUI, które przyciągało zainteresowanych atrakcyjnymi cenamiRainbow Tours przykuwało przychylny ruch z pomocą sprytnych zabiegów marketingowych, a także w związku z ciekawą ofertą na kierunku lubiane przez Polaków.

Każde z badanych biur osiągało przewagę wypowiedzi pozytywnych nad negatywnymi, jednak w przypadku Itaki różnica ta była najmniejsza – warto zauważyć, że biuro prowadziła działania prewencyjne, związane z możliwością ograniczenia liczby połączeń lotniczych z Polski. 

Dominującym kontekstem wypowiedzi w dyskusjach o biurach podróży ujętych w badaniu były ceny. Aktywne były również treści związane z lotami z Polski (m.in. w związku z doniesieniami o możliwości ograniczenia ruchu lotniczego w kraju).

Internauci wiele uwagi poświęcali też dostępnym kierunkom, porównywaniu ofert oraz obostrzeniom, które powstały podczas pandemii.

Internauci wiele uwagi poświęcali też dostępnym kierunkomporównywaniu ofert oraz obostrzeniom, które powstały podczas pandemii.

Według zgromadzonych danych, zainteresowanie czołowymi biurami podróży w Polsce w okresie przedwakacyjnym raczej spadało, zamiast wzrastać. Pokłosie pandemii oraz wciąż trwający konflikt zbrojny w regionie być może odbiły się także na chęciach lub możliwościach podróżniczych Polaków.

Najbardziej istotnymi dla internautów czynnikami w wyborze wakacyjnej oferty były ceny podróżydostępne kierunki, a także kwestie związane z tranzytem (m.in. w kontekście obostrzeń pandemicznych).

Coral Travel, mimo umiarkowanej popularności, zyskiwało najwięcej opinii przychylnych. Dobrze wypadały też TUI i Rainbow Tours. Wizerunek Itaki był pozytywny, jednak tutaj odnotowano najmniejszą różnicę w liczbie wpisów pozytywnych i negatywnych.