17 sierpnia 2023

Analiza · Dyskusje w sieci dotyczące sprzedaży katalogowej firm kosmetycznych

W poniższej analizie ukazaliśmy sposób, w jaki kształtowały się dyskusje na temat czołowych firm zajmujących się sprzedażą katalogową na terenie Polski. Porównaliśmy cztery aktywne podmioty, które przykuwały częste zainteresowanie internautów. Prześledziliśmy ich komunikację własną oraz zdanie użytkowników na ich temat.

Analizowaliśmy zakres czasowy od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r. Avon, ze sporą przewagą, dominował w kategorii zasięgu wpisów, tuż za nim znalazł się Oriflame. Najwięcej interakcji zyskała jednak grupa Oriflame, tuż za nią uplasował się Avon. Amway i Herbalife w porównaniu do dwóch wymienionych wcześniej gigantów sprzedażowych nie mogą pochwalić się tak wysokimi wynikami. Najwięcej wzmianek dotyczyło, ponownie, Avonu.

Największe zainteresowanie przykuwał Avon. O firmie dużo mówiło się głównie dzięki udanym działaniom marketingowym na TikTok’u oraz możliwości wzięcia udziału w konkursie na fanpage’u strony. Gdy działania marketingowe słabły, dyskusje również występowały rzadziej.

Na drugim miejscu, pod względem dynamiki dyskusji znalazł się Oriflame, który z kolei w trakcie przeprowadzanej analizy wiódł trend horyzontalny, bez większych punktów zwrotnych. Najwięcej uwagi przykuwały komunikaty branżowe, na temat nowości katalogowych.

Analiza zasięgu komunikacji dotyczącej poszczególnych firm wykazała spore wahania zasięgu dyskusji firm Avon i Oriflame. Główne wzrosty zasięgów zapewniły firmom wszelkiego rodzaju akcje marketingowe i konkursowe. Pozostałe firmy miały dużo mniejszy zasięg. Pod koniec czerwca większą uwagę przykuły wzmianki o Herbalife, w których informowano o wycofaniu przez Główny Inspektorat Sanitarny partii batonów, z powodu nie umieszczenia na opakowaniu odpowiednich informacji, dotyczących alergenów.

W analizowanym okresie Oriflame zyskiwał największy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych. Firma zajęła 2 miejsce w kategorii „Zapachy” w konkursie HIT KOSMETYCZNY 2021, co stanowi dobrą reklamę. Pozytywne zainteresowanie przykuwały też nagrody dla nowych klubowiczów w Programie Witamy.

Podwyższone rezultaty w tym zakresie osiągał też Avon, który przyciągał zainteresowanych konkursami i niespodziankami, jak również deklaracjami firmy o sprzedaży kosmetyków w opakowaniach, które są przeznaczone do recyklingu.

Stosunkowo wyrównane wyniki pozytywne notowały też Amway i Herbalife.

O Herbalife mówiło się w sieci, że posiada w sprzedaży dobrej jakości produkty z wysoką zawartością białka. Dodatkowym nurtem pozytywnych wypowiedzi był sponsoring wydarzeń sportowych. Mimo, że firma skupia się na suplementach, to oferuje również kosmetyki, posiadające dobroczynne ekstrakty roślinne.

Amway osiągnęło przewagę wypowiedzi negatywnych nad pozytywnymi. Głównym powodem takiego kursu wypowiedzi były negatywne treści dotyczące filmu, uderzającego w dobre imię marki. Poza dyskusjami nad filmem pojawiały się pozytywne dyskusje o produktach marki.

Kontekstem wypowiedzi, który dominował w analizie była Polska. Nietrudno tutaj domyślić się, że chodzi o oddziały międzynarodowych gigantów sprzedażowych w naszym kraju. Warto zwrócić również uwagę na zainteresowanie internautów treściami, dotyczącymi kremów oraz innych produktów do stosowania w dzień.

Swoją uwagę internauci poświęcali również na to jakie kosmetyki posiadają i polecają inni klienci marek.

Całokształt danych wskazuje na silną konkurencję na polskim rynku między Oriflame, a Avon.

Pomimo mniej nasilonych działań marketingowych, Oriflame cieszy się sympatią klientów, co przekłada się na niesłabnące zainteresowanie.

Oriflame zyskiwało sympatię użytkowników dzięki opłacalnemu programowi dla nowych konsultantów, natomiast Avon kusił potencjalnych klientów troską o planetę i ekologicznymi rozwiązaniami.

Według zgromadzonych danych, zainteresowanie czołowymi firmami zajmującymi się sprzedażą katalogową w Polsce utrzymywało się dla większości z firm na w miarę stałym poziomie. Jedynie Avon podbijał zainteresowanie internautów swoimi działaniami marketingowymi.

Najbardziej istotnym dla internautów czynnikiem w wyborze oferty kosmetyków było polecenie produktu przez innych klientów.