18 sierpnia 2023

Analiza · Producenci lodów

W najnowszej analizie sprawdzamy jak pod względem aktywności dyskusji w sieci wypadali polscy producenci lodów: Koral, Grycan, Zielona Budka i Augusto. Okres analizy obejmuje daty od 3 marca do 29 maja 2023 r.

Z danych wynika, że największym zainteresowaniem charakteryzuje się dyskusja na temat marki Grycan – publikacje odnośnie firmy uzyskały również najwyższy zasięg. Wysoką popularnością w sieci cieszą się również lody Koral, które najbardziej angażowały odbiorców (uzyskały największą liczbę interakcji). Relatywnie niższe rezultaty osiągały z kolei Zielona Budka i lody Augusto.

Lody Koral największą aktywność osiągały na przełomie kwietnia i maja, kiedy w serwisie TikTok influencerka Wersow dodała nagranie zawierające lokowanie lodów Chmurka i Burza. Te same produkty promowane były za pośrednictwem kanałów własnych firmy Koral w social media. Z komentarzy można wywnioskować, że nowe smaki lodów cieszą się dobrą opinią konsumentów. W tym samym okresie promowane były inne lodowe nowości firmy Koral – smak Bubble & Gum. Produkty polecane były przez influencerów w kanale Instagram. Produkty firmy promowane były także m.in. przez sieć sklepów Stokrotka.

Największą dynamikę dyskusji odnośnie firmy Grycan zaobserwowano w drugiej połowie maja. Uwagę budziły głównie posty własne na Facebooku producenta lodów, informujące o wprowadzeniu do oferty nowych smaków: borówkowe z nutą wanilii oraz śmietankowe z czekoladą i sosem wiśniowym.  W tym samym okresie temat uzyskał najwyższy zasięg na przełomie trzech ostatnich miesięcy.

Zielona Budka generowała stosunkowo niskie rezultaty, podobnie jak firma Augusto, producent lodów Gulliver.

W ostatnim tygodniu marca zainteresowaniem cieszył się film Karola Friza Wiśniewskiego, opublikowany w serwisie YouTube, który zawierał lokowanie produktów firmy Koral. Dyskusja nie dotyczyła jednak bezpośrednio produktów marki. Zauważalnie wyższy zasięg osiągały też publikacje Wersow na TikToku.

Grycan osiągał najwyższe rezultaty w drugiej połowie maja, w związku z promowanymi nowymi smakami lodów. Wzrost zasięgu zanotowano także na początku miesiąca, kiedy marka na swoim fanpage’u promowała świeżo wyciskane soki owocowe, dostępne na stoiskach producenta. Publikacja ta uzyskała największe zainteresowanie w całym badanym okresie.

Publikacje na temat marki Zielona Budka były niezbyt widoczne. Posty własne uzyskały stosunkowo niski zasięg i nie budziły szerszych dyskusji. Jeden z najstarszych polskich producentów lodów został wspomniany w artykule portalu Onet odnośnie sukcesu polskich siatkarek w latach ’60. Do wzrostu przyczynił się także sentymentalny wpis Super Express Warszawa przedstawiający archiwalną fotografie kolejki przed lodziarnią Zielona Budka w 1967 roku.

W przypadku firmy Augusto, największą aktywność zaobserwowano pod koniec badanego okresu, kiedy została ona wspomniana w publikacjach ZOO Borysew, jako nowy patron foki Dawida.

W przypadku lodów Koral, odnotowano niski wskaźnik negatywnego sentymentu wypowiedzi, przy jednoczesnych stosunkowo wysokich wskazaniach sentymentu pozytywnego. Z przychylnością internautów spotykały się m.in. treści influencerskie.

Dyskusja odnośnie firmy Grycan charakteryzowała się pozytywnym sentymentem, a pojedyncze nieprzychylne wzmianki odnosiły się głównie do problemów z dostępnością lodów w niektórych sklepach.

Zielona Budka zaskarbiła sobie sympatię internautów w związku z długą tradycją oraz jakością produktów.

W przypadku lodów Augusto, dyskusja była stosunkowo wyważona – treści o sprecyzowanym charakterze stanowiły niewielką część niezbyt aktywnego dyskursu (warto pamiętać też o relatywnie niskiej liczbie wzmianek).

Największa część dyskusji na temat lodowych przysmaków dotyczyła jakości produktów, ich walorów smakowych, a także nowych wersji lodów uznanych marek właśnie wkraczających na rynek. Zainteresowanie przykuwały także treści influencerskie – uwagę zyskiwała w tym kontekście m.in. Ekipa.

Podsumowując, można stwierdzić, że Grycan i Koral są najbardziej widocznymi markami w sieci, generującymi największe wskaźniki aktywności i zainteresowania użytkowników. Grycan skupiał się głównie na promocji nowych smaków lodów poprzez publikacje na Facebooku, które wywoływały pozytywne reakcje. Koral natomiast korzysta z szerokiego spektrum nowoczesnych platform, takich jak YouTube, TikTok i Instagram, w celu promocji swoich produktów m.in. za pośrednictwem influencerów.

Zielona Budka i Augusto cechowały się mniejszą obecnością w sieci, co przekładało się na niższe zainteresowanie. Zielona Budka opierała się głównie na publikacjach własnych, które generowały ograniczony zasięg, a wzmianki na temat marki w badanym okresie koncentrowały się głównie na aspektach historycznych. Augusto jest najmniej aktywnym producentem lodów w sieci, a istotną częścią dyskusji było  powiązanie z innym wydarzeniem – patronatem foki Dawida.

Grycan i Koral powinny kontynuować promocję swoich produktów za pośrednictwem influencerów i platform społecznościowych, które przynoszą im najlepsze rezultaty, podczas gdy Zielona Budka i Augusto mogą rozważyć różne podejścia w celu zwiększenia swojej widoczności i angażowania użytkowników w sieci.