17 sierpnia 2023

Analiza · #BlackFriday w popularnych sklepach online i platformach sprzedażowych

W dzisiejszej analizie sprawdzimy jak pod względem komunikacji w sieci prezentowały się popularne sklepy oraz platformy sprzedażowe, w kontekście Black Friday. Porównaliśmy sześć popularnych podmiotów, które organizowały promocje z okazji czarnego piątku.

Prześledziliśmy komunikację własną marek oraz opinie użytkowników na ich temat, w obrębie kontekstu Black Friday.

Prześledziliśmy komunikację własną marek oraz opinie użytkowników na ich temat, w obrębie kontekstu Black Friday.

Analiza obejmuje zakres od 21 do 27 listopada 2022 r. Największy zasięg oraz liczbę wzmianek odnotował Media Expert. Z kolei największą ilość interakcji internautów generował sklep x-kom.pl, a na drugim miejscu w tym aspekcie znalazło się Shopee, które jest bardzo aktywne w mediach społecznościowych, dzięki czemu osiągało bardzo wysoki wskaźnik interakcji w stosunku do zasięgu. Pozostałe analizowane sklepy i platformy (Allegro, Amazon, RTV Euro AGD) odnotowały rezultaty zauważalnie niższe od poprzedników.

Podczas badanego okresu największe zainteresowanie społeczności internetowej przykuwał sklep Media Expert. Na wykresie widać, że wszystkie sklepy odnotowały spory wzrost w dniu 25.11.2022 r., czyli tytułowym Black Friday, kiedy to ogłaszały kolejne obniżki na wiele produktów. Shopee jednak wykorzystało okazję i zaangażowało swoją społeczność również dzień później, 26.11.2022 r. z okazji meczu Polska-Arabia Saudyjska na FIFA.

Największe zasięgi generowały reklamy Media Expert oraz treści dotyczące dłuższych godzin otwarcia sklepów tej sieci w Black Friday. Reklamy obecne były nie tylko w Internecie, ale również w radiu i telewizji, co przekładało się na ekspozycję marki.

Shopee i x-kom.pl również rozpoczęły swoje działania marketingowe wcześniej, przez co już na początku tygodnia odnotowały wzrosty zasięgu.

Drugi z wymienionych sklepów prowadził głosowanie wśród internautów, dotyczące tego, których produktów ceny chcą obniżyć, co przyczyniło się do wzmocnienia relacji z grupą zaangażowanych użytkowników.

Shopee natomiast zorganizowało kuponowy szał na swojej witrynie i rozdawało kupony, które dodatkowo obniżały ceny zakupów.

Pozostałe sklepy generowały raczej niskie wzrosty i odnotowały zwiększony zasięg dopiero w Black Friday.

Media Expert uzyskał najwyższy odsetek wypowiedzi pozytywnych. Klienci docenili szeroką ofertę produktów oraz korzystne promocje. Negatywne opinie dotyczyły podnoszenia cen zaraz przed Black Friday, aby później móc je obniżyć.

RTV Euro AGD oraz x-kom.pl również zyskiwały podwyższone zainteresowanie w związku z kwestią zmiany cen.

Większość sklepów utrzymywała podobny poziom wypowiedzi pozytywnych i negatywnych.

Allegro i Amazon uzyskiwały pozytywne opinie, dotyczące korzystnych ofert na różne produkty przez cały tydzieńShopee natomiast zyskało pozytywne opinie dzięki wprowadzeniu kuponów zniżkowych.

Przeanalizowaliśmy najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, w obrębie dyskusji pozytywnych na temat Black Friday w analizowanych sklepach. W każdej kategorii zdecydowaną przewagę odnotował Media Expert. Sklep ten uzyskał wiele pozytywnych komentarzy, dotyczących cen produktów, które okazały się konkurencyjne w porównaniu z innymi sklepami oraz szerokiej oferty. Obsługa klienta również była pozytywnie komentowana wśród internautów. Sklep oferował także ponadprzeciętną liczbę promocji na artykuły z wielu kategorii. Klienci docenili też darmową dostawę.

Na poniższym wykresie prezentujemy rozkład liczby publikacji w prasie na temat Black Friday w badanych sklepach. Najwięcej publikacji dotyczyło Allegro. Dzięki artykułom własnym oraz współpracy z różnymi serwisami uzyskało ono najwyższy wynik. Na uwagę zasługuje tutaj również program Allegro Polecam, o którym w ostatnim czasie jest głośno – polega on na generowaniu linków afiliacyjnych do ofert z serwisu, udostępnianiu ich znajomym, rodzinie lub obserwatorom oraz zarabianiu na odsetku od prowizji sprzedającego.

Przeanalizowaliśmy konteksty wypowiedzi dla każdego sklepu osobno. Widać jednak, że w większości sklepów aktywny jest temat cen, okazji, promocji oraz ofert – kluczowym czynnikiem wyboru produktu stają się więc najlepsze ceny. W przypadku Shopee dodatkowo pojawił się kontekst kuponów i kodów zniżkowych, które oferowała platforma.

Black Friday to święto konsumpcji. W tym samym okresie, prawie na całym świecie, sklepy prześcigają się wzajemnie w ofertach, promocjach i reklamach. Aktualnie widać jednak spadek zainteresowania wydarzeniem oraz wzrost nastrojów negatywnych. Internauci zaczynają podchodzić do kwestii promocji bardziej sceptycznie i analizują ceny produktów, które chcieli zakupić znacznie wcześniej, niż dopiero w czarny piątek. Coraz częściej w mediach pojawiają się treści dotyczące następującej zależności: cena jest niska, tydzień przed Black Friday gwałtownie wzrasta, aby potem sklep ją obniżył, jednak zazwyczaj nawet nie do poziomu sprzed podwyżki. Z tym tematem związane jest także zainteresowanie unijną dyrektywą Omnibus, regulująca zasady działalności branży e-commerce, m.in. po to, aby ukrócić nieuczciwe praktyki w postaci zawyżania cen przed wprowadzeniem tzw. obniżek.

Cena staje się kluczowym czynnikiem wyboru danego produktu, czy też sklepu w tym okresie, nic dziwnego więc, że temat ten budzi szczególne poruszenie.

Biorąc pod uwagę aktywność badanych podmiotów w sieci, można określić, że zagęszczenie działań marketingowych Media Expert w okresie poprzedzającym Black Friday, przyniosło zamierzony skutek i przyczyniło się do zauważalnego wzrostu popularności tego sklepu.

Pod względem sentymentu wypowiedzi, internauci okazywali przychylność także innym popularnym sieciom sklepów – X-kom.pl i RTV Euro AGD, a także platformom sprzedażowym online – Allegro, Amazon i Shopee.

Dodatkowo Allegro osiągało najszerszą ekspozycję w źródłach prasowych. Uwagę internautów przykuwały też niższe ceny produktów, dostępne w obrębie platformy.