17 sierpnia 2023

Analiza · Pepco, Action, TEDi i KiK – porównanie popularnych dyskontów niespożywczych

W przedstawionej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech rozpoznawalnych w kraju sieci dyskontów niespożywczych. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 8 września do 7 grudnia 2022 r. Najpopularniejszymi dyskontami niespożywczymi w Polsce były PEPCO i ACTION. W badanym okresie ACTION osiągał najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, oraz zasięgu dyskusji. Najwięcej interakcji uzyskało PEPCO. Sklepy KiK i TEDi były znacznie mniej popularne wśród polskich klientów.

ACTION i PEPCO przez większość badanego okresu uzyskiwały największą ilość wzmianek. Sieci były bardzo aktywne w mediach społecznościowych.

ACTION znaczną ilość wzmianek uzyskiwał dzięki publikowaniu przez internautów filmików na TikToku, w których pokazują oni godne zainteresowania produkty, dostępne w sklepie.

PEPCO największy wzrost odnotowało w momencie pojawienia się informacji, zapowiadającej wejście do do Polski nowej niemieckiej sieć Woolworth, która będzie konkurencją dla PEPCO.

KiK, dzięki współpracom z influencerami na Instagramie, pojawiał się w postach reklamujących odzież oraz kosmetyki z sieciówki. Wzrost zauważalny był również w momencie opublikowania informacji o nowych, wegańskich żelkach dostępnych w sklepie.

TEDi największy wzrost wzmianek odnotował po pojawieniu się komunikatu GISu, przestrzegającym przed rakotwórczymi substancjami w ciastkach, dostępnych w sieciówce. Kolejny wzrost wystąpił dzięki informacji o pojawieniu się mieszanki na sernik bajeczny.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w zakresie zasięgów postów zyskiwały sieci PEPCO i ACTION.

Największe zasięgi generował ACTION w momencie publikacji filmików z zakupów na TikToku.

PEPCO odnotowywało wzrost zasięgów również w momentach publikowania filmików na TikToku, prezentujących tzw. haule zakupowe. Największy wzrost pojawił się w czasie popularności informacji o nowej konkurencji na rynku dyskontów niespożywczych oraz podczas kampanii PEPCO is Green, w której sklep wprowadził bawełniane torby, worki na warzywa i owoce oraz akcesoria do sprzątania.

KiK osiągał wzrosty głównie w momentach publikacji postów sponsorowanych na Instagramie.

TEDi najwięcej pisano po pojawieniu się komunikatu GISu oraz informacji o pojawieniu się mieszanki na sernik bajeczny.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi, a jednocześnie najniższy odsetek negatywnych uzyskała sieć dyskontów PEPCO. Pozytywny odbiór zyskiwały tzw. haule zakupowe na TikToku i Instagramie. Negatywne wypowiedzi klientów pojawiły się w kontekście oszczędzania prądu przez sieć oraz słabszego oświetlenia części sklepów.

Na drugim miejscu znalazł się ACTION. W tym przypadku również pozytywny feedback zyskiwały krótkie filmiki, które przedstawiały zdobycze zakupowe z sieciówki. Negatywny wydźwięk miała informacja GISu o talerzach z tworzywa sztucznego, będących w sprzedaży w tym dyskoncie, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością.

TEDi oraz KiK zyskały podobny odsetek wypowiedzi pozytywnych, jednak to TEDi miał mniej wypowiedzi negatywnych. Internauci pozytywnie odbierali filmiki z zakupów, skarżyli się oni jednak na niekorzystne rozpatrywanie reklamacji. Negatywny odbiór miał również komunikat GISu, dotyczący ciastek dla dzieci.

KiK zyskiwał pozytywny feedback po publikacjach postów sponsorowanych na Instagramie. Niektórzy klienci skarżyli się jednak na kwestie cen na metce, różniących się od stanu faktycznego.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje wrzały na temat nowych produktów, dostępnych w sklepach. Popularne były głównie sieci ACTION i PEPCO.

Na podstawie przedstawionej analizy obserwujemy, że każdy z dyskontów prężnie rozwija się w social mediach. Dominują tutaj haule zakupowe na TikToku czy Instagramie, jak również posty sponsorowane i reklamy.

Wyraźny prym wiodą sieci ACTION i PEPCO, które są wyraźnie najbardziej rozwiniętymi sieciami na polskim rynku w tym segmencie, gdzie pojawiły się wcześniej niż pozostałe firmy ujęte w analizie.

PEPCO dzięki kampanii PEPCO is Green zyskało sporo pozytywnych opinii. W obecnych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na środowisko i ekologię, więc tego rodzaju działania przynoszą wymierne skutki także podczas kampanii marketingowych.

ACTION również zyskiwał pozytywne zainteresowanie internautów w obrębie materiałów promocyjnych. Szczególnie aktywny w tym kontekście był TikTok.

KiK odnosił sukcesy w kontekście współprac na Instagramie. Uwagę internautów przyciągała też jednak kwestia niezgodności metek z cenami ze stanem faktycznym.

W przypadku sieci TEDi sprawdza się maksyma „przez żołądek do serce” – wysokie zainteresowanie zyskiwała mieszanka na sernik bajeczny.