17 sierpnia 2023

Analiza · Tuż przed #BlackFriday badamy sieci sklepów z elektroniką, AGD, RTV

W poniższej analizie sprawdzimy jak pod względem komunikacji w sieci wyglądają sklepy z artykułami AGD i RTV. Porównaliśmy pięć najpopularniejszych na polskim rynku firm, świadczących takie usługi. Prześledziliśmy komunikację własną marek oraz opinie użytkowników na ich temat.

Analiza obejmuje zakres od 24 sierpnia do 23 listopada 2022 r. Największy zasięg odnotował Media Expert. Z kolei największą liczbę wzmianek i ilość interakcji generował sklep x-kom.pl

Podczas badanego okresu największe zainteresowanie społeczności internetowej przykuwały x-kom i Media Expert. Spore zainteresowanie przyciągały konkursy, organizowane przez te sklepy.

X-kom.pl tworzył reklamy na czasie, które trafiały do młodych odbiorców, jak również był aktywny na TikToku co generowało sporo wzmianek. W konkursie organizowanym przez ten sklep można było wygrać atrakcyjny smartfon.

Media Expert odznaczał się wyjątkowymi promocjami oraz często organizowanymi konkursami, w których można było wygrać m. in. smartwatcha, kartę graficzną, a nawet bilety na Mistrzostwa Świata FIFA.

Na trzecim miejscu pod względem liczby wzmianek znalazł się sklep RTV Euro AGD, który również oferował produkty w promocyjnych cenach oraz organizował konkurs, w którym do wygrania był smartwatch.

Media Markt oferował Play Station 5 w pakiecie z grami w okazyjnej cenie. Sporo wzmianek padło również w kwestii „zatrudnienia” robota oferującego różne produkty.

Avans nie wyróżniał się na tle poprzedników.

Największe zasięgi generowały przeceny na urodziny w Media Expert oraz konkursy organizowane przez sieć.

X-kom.pl największe zasięgi odnotował w momencie publikacji reklamy fotela biurowego, skierowanej do młodego pokolenia oraz swojej wzmożonej aktywności na TikToku.

EURO odnotował zwiększone zasięgi po ogłoszeniu promocji na robota Kenwood oraz w związku z komunikacją dot. Black Friday, widoczną już w połowie listopada.

Zwiększone zasięgi pojawiły się w przypadku Media Markt podczas promocji na Play Station 5. Zasięg wzrósł również w momencie pojawienia się wpisu o Bitomacie dostępnym przy tym sklepie w galerii M1 w Krakowie.

Avans nie odnotował widocznych wzrostów zasięgu.

Media Expert uzyskał najwyższy odsetek wypowiedzi pozytywnych. Klienci docenili możliwość szeroką ofertę produktów, korzystne promocje oraz konkursy organizowane przez sklep. Pojedyncze negatywne opinie klientów dotyczyły głównie podnoszenia cen i nieścisłości w ofercie.

Na drugim miejscu pod względem pozytywnych wypowiedzi znalazła się RTV Euro AGD. Internauci doceniali konkursy organizowane przez sklep oraz okazje cenowe, pojawiające się na niektóre produkty. Negatywne wypowiedzi dotyczyły uszkodzonych przesyłek.

Avans zyskał wiele pozytywnych opinii na serwisie Ceneo.pl. Internauci chwalili profesjonalną, szybką i sprawną obsługę. Negatywne opinie, również na tym samym portalu, dotyczyły długiego czasu oczekiwania na przesyłki oraz braku możliwości płatności zagraniczną kartą.

Media Markt zyskiwał pozytywny feedback, dotyczący sprzętu komputerowego oraz konsol do gier. Negatywne opinie dotyczyły aktywnych się w ostatnim czasie oszustów, podających się za ten sklep i wyłudzających dane płatnicze.

X-kom.pl uzyskał nieco niższy udział procentowy wypowiedzi o sprecyzowanym klimacie, niż konkurenci. Treści przychylne dotyczyły m.in. reklam skierowanych głównie do młodych odbiorców oraz dużej aktywności na TikToku. Negatywne opinie dotyczyły różnic pomiędzy stanem magazynu, a wartościami deklarowanymi na stronie.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji pozytywnych na temat sklepów oferujących produkty RTV i AGD. W każdej kategorii zdecydowaną przewagę odnotował Media Expert. Sklep ten uzyskał bardzo dużo pozytywnych opinii, dotyczących cen produktów, które okazały się konkurencyjne w porównaniu z innymi tego typu sklepami oraz szerokiej oferty. Obsługa klienta również zyskała pozytywny feedback wśród internautów. Sklep oferował również ponadprzeciętną ilość promocji na artykuły z wielu kategorii. Na pochwałę od klientów zasłużyła również darmowa, a zarazem błyskawiczna dostawa.

Kluczowym dla internautów czynnikiem wyboru sklepu z elektroniką są najlepsze ceny. Poza tym internauci szukali nowych modeli sprzętu RTV, głównie smartfonów. Sprawdzali również w jakich sklepach kupić konkretne produkty.

Sklepy oferujące produkty AGD i RTV są bardzo popularne, ze względu na to w jak zawrotnym tempie rozwija się technologia. Aktualne dane wskazują na to jak z roku na rok rośnie zainteresowanie nowymi modelami smartfonów czy konsol.

Największym zainteresowaniem oraz najprzychylniejszymi recenzjami cieszył się Media Expert. Sklep ten oferował swoim klientom najkorzystniejsze oferty oraz najsprawniejszą obsługę zamówień. Klienci zachwyceni byli często organizowanymi konkursami, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody.

X-kom.pl generował najwięcej wzmianek oraz osiągał najwięcej interakcji, dzięki aktywnej działalności w social mediach, głównie na TikToku co skutecznie trafiło do klientów z młodego pokolenia Z. Jest to dobry kierunek rozwoju marki, z którego pozostałe firmy powinny brać przykład. Okazjonalne problemy spowodowane były niezgodnością informacji ze strony z faktycznym stanem magazynów sklepu.

RTV Euro AGD zachęcało klientów reklamami konkretnych produktów oraz szybką organizacją zniżek z okazji BLACK FRIDAY WEEKS. Pola do rozwoju marki można upatrywać także wśród młodszych odbiorców.

Media Markt i Avans odnotowały najniższe wyniki w każdej kategorii. Avans miał spory odsetek pozytywnych opinii, dotyczących sprawnej obsługi klienta oraz ekspresowych wysyłek. Sposobem na zwiększenie ekspozycji marki może być także zwiększenie aktywności reklamowej. W przypadku Media Markt warto rozważyć stworzenie komunikacji informacyjnej, ostrzegającej przed próbami wyłudzeń danych przez oszustów, podających się za sklep – obecnie okoliczności tego rodzaju, gdzie sieć kojarzyła się negatywnie, nie były dostatecznie zaadresowane.