17 sierpnia 2023

Analiza · Dyskusje odnośnie najpopularniejszych sieci fast food w Polsce

W najnowszej analizie ukazaliśmy sposób, w jaki kształtowały się dyskusje na temat czołowych restauracji sieciowych fast food. Porównaliśmy cztery najbardziej rozpoznawalne w Polsce firmy, które przykuwały zainteresowanie internautów. Prześledziliśmy ich komunikację własną oraz opinie klientów na ich temat.

Analizowaliśmy zakres czasowy od 8 maja do 7 sierpnia 2022 r. Spośród poddanych analizie restauracji fast food w kategorii zasięgu wpisów, liczby wzmianek oraz interakcji dominował McDonald’s. Pozostałe restauracje osiągnęły znacznie niższe wyniki. Warto tutaj wyszczególnić również KFC, którego liczba interakcji w stosunku do zasięgu osiągnęła wysoki wynik.

Największe zainteresowanie przykuwał McDonald’s. O sieci głośno było, gdy jako pierwsza z wymienionych zamknęła swoje lokale w Rosji, w związku z trwającą w Ukrainie wojną. Szeroko komentowano również ponowne otwarcie McDonald’s pod rosyjskim szyldem „Wkusno i Toczka” oraz brak frytek, spowodowany kryzysem gospodarczym, wywołanym przez wojnę.

KFC uplasowało się na drugim miejscu. Dobrze przyjęte były działania marketingowe firmy. Duże zainteresowanie wywołały kupony promocyjne oraz konkurs z nagrodami w postaci kubełków z kurczakiem.

Burger King również zaoferował swoim klientom kupony promocyjne, z kolei Pizza Hut przyciągnęła sporo uwagi wprowadzeniem automatycznego kelnera – Bella Bot.

Analiza zasięgu, dotycząca poszczególnych sieci fast food wykazała spore wahania w przypadku McDonald’s. Pozostałe restauracje utrzymywały się na podobnym, niższym w porównaniu do McDonald’s, poziomie. Główne wzrosty zasięgów w przypadku McDonald’s były spowodowane doniesieniami związanymi z trwającą wojną. Wiele wzmianek w przypadku KFC zamieszczono w związku z nowymi kuponami promocyjnymiPizza Hut odnotowała wyższy zasięg, gdy w niektórych restauracjach pojawił się Bella Bot. Spore poruszenie wywołały też doniesienia, według których pewien łodzianin, zamiast 35 zł zapłacił 3500 zł za pizzę (ale już następnego dnia klient otrzymał zwrot nadpłaty na konto). Burger King, natomiast, był szeroko komentowany w związku z historią Kevina Forda – 54-latka, który z okazji 27-lecia pracy w firmie otrzymał bilet do kina, paczkę słodyczy, kubek i breloczek – poruszenie wywołała niewielka skala docenienia zasług długoletniego pracownika.

W analizowanym okresie wszystkie restauracje fast food odnotowały podobny udział wypowiedzi pozytywnych, neutralnych i negatywnych.

Pizza Hut otrzymała najwięcej pozytywnych wypowiedzi. Dotyczyły one konkursu, zorganizowanego przez firmę, jak również nowej lemoniady truskawkowej oraz polityki recyklingowej. Restauracja była bojkotowana i negatywnie odbierana w związku ze zwlekaniem z zawieszeniem swojej działalności w Rosji. Negatywny wydźwięk miały również niektóre komentarze, dotyczące pizzy za 3,5 tys. złotych. Mimo szybkiej reakcji sieci, klienci dyskutowali na temat tego jak można dopuścić do pomyłki na taką skalę.

McDonald’s otrzymał największy wskaźnik procentowy negatywnych wypowiedzi, co związane było z materiałami prasowymi działającymi na emocje internautów o problemach rosyjskiej odsłony lokali – tematy te przykrywały komunikację dotyczącą rynku polskiego. Przychylność komentujących zyskiwał z kolei Big Mac BLT. Szczególnie popularna była też kanapka Ukraiński Burger, ze sprzedaży której McDonald’s przekazał 2,3 mln złotych na pomoc humanitarną Ukrainie.

Również w KFC przeważały wypowiedzi pozytywne. Dotyczyły one głównie dobrze rozwijającego się konta na TikTok’u oraz nowych letnich smaków shake’ów. Negatywny feedback zebrała jednak aplikacja restauracji, która według opinii, wieszała się w trakcie składania zamówienia.

Burger King zyskał sympatię klientów nową, poszerzoną ofertą Plant-Based, której smak i jakość były szeroko komentowane. Negatywny feedback sieć otrzymała jednak w związku z historią Kevina Forda.

Kontekstem wypowiedzi, który dominował była wojna w Ukrainie. Wszystkie restauracje przykuwały zainteresowanie i były porównywane między sobą, w kontekście zachowania w tej sytuacji. Komentowane były również jakość i smak serwowanych posiłków, czas obsługi oraz nowe pozycje w menu.

Całokształt danych wskazuje na silną konkurencję na polskim rynku między restauracjami fast food.

Z przedstawionej analizy wynika, że McDonald’s jest najbardziej rozpoznawalną siecią restauracji fast food. W analizowanym okresie zyskał on sympatię klientów, dzięki szybkim działaniom, zawieszając biznes w Rosji oraz wprowadzeniu Burgera Ukraińskiego, z którego dochód w wysokości 2,3 mln złotych przekazał na pomoc humanitarną w Ukrainie.

KFC posiada rozwinięte kanały social media, ale internauci dostrzegali niedostatki w działaniu aplikacji, która zbierała negatywny feedback.

Pizza Hut poprzez wprowadzenie opakowań z recyklingu zyskało pozytywny odbiór. Firma kreuje politykę eko, co podoba się klientom. Jednocześnie wpisy negatywne widoczne były w temacie pomyłki na ponad 3 tysiące złotych.

Burger King zyskuje otwierając się na rynek wegański. Klienci chwalą podejmowane przez sieć kroki oraz nowe menu Plant-Based. Firma powinna jednak skupić się bardziej na docenianiu pracowników, ponieważ odniosła odwrotny skutek, chwaląc się upominkiem dla pracownika, który przepracował w firmie ponad ćwierć wieku.