18 sierpnia 2023

Analiza · Czołowi producenci pomp ciepła w opiniach internautów

W ostatnich latach odnawialne źródła energii odnotowują zauważalny wzrost zainteresowania. W przedstawionej poniżej analizie sprawdziliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat pięciu popularnych producentów pomp ciepła w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Badany okres obejmuje dyskusje od 17 listopada 2022 r. do 16 lutego 2023 r. Firmą z największą ilością wzmianek oraz zasięgiem postów był PanasonicViessmann z kolei odnotował największą liczbę interakcji wśród internautów. Ilość ta była ponadprzeciętna, w porównaniu do pozostałych konkurentów.

Przez cały badany okres największą liczbę wzmianek osiągała firma Panasonic. Największy  wzrost odnotowała po artykule na stronie ekogroup.info, dotyczącym odprowadzania skroplin z pompy ciepła Panasonic. Pozostałe wzrosty pojawiały się po artykułach, dotyczących pomp ciepła, pojawiających się na stronach kb.pl, czy dom.wp.pl. Również post na instagramowym profilu mm_h.o.m.e odnotował spory wzrost zainteresowania.

Pozostałe firmy, w porównaniu do Panasonic, odnotowywały niewielkie ilości wzmianek.

Największe wzrosty tym firmom zapewniały artykuły zamieszczane na stronie kb.pl.

Największy sumaryczny zasięg w badanym okresie odnotowała firma Panasonic. Widoczny wzrost rezultatów pojawił się po tym jak serwis dom.wp.pl wymienił Panasonic wśród topowych producentów pomp ciepła. Duży zasięg pojawił się również pod postem na fanpage’u „Pompy ciepła Panasonic Aquarea”. Wzrosty odnotowano również przy artykułach kb.pl oraz ekogroup.info.

Viessmann uplasował się na drugim miejscu pod względem zasięgu postów. Największy zasięg wygenerowała reklama pompy na TikToku, opublikowana przez użytkownika timmlerkrystian.

O firmie NIBE wspomniano w artykule Onet.pl, co wygenerowało ponadprzeciętny wzrost.

Vaillant największy wzrost odnotował po poście Vaillant Partner na temat ABC ogrzewania.

Buderus wzrosty zasięgów odnotowywał głównie dzięki wzmiankom na portalu kb.pl.

W temacie kontekstów tematycznych, na prowadzeniu była firma Panasonic. Firma ta odnotowała najwięcej pozytywnych komentarzy dotyczących promocji i bonusów, jakości wykonania, czasu realizacji zamówienia, kosztów oraz wyboru produktów.

Najwięcej pozytywnych wypowiedzi w kontekście obsługi klienta zyskała firma Viessmann. Podwyższone wyniki zyskiwała także w kontekście jakości.

W przypadku NIBE ponadprzeciętne rezultaty generowały konteksty promocji i bonusów, a także wyboru produktów.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotowała firma NIBE. Otrzymała ona pozytywne opinie swojej inwerterowej sprężarki, korzystnej pod kątem niższego zużycia. Była ona polecana przez specjalistów i hydraulików. Firma ta uzyskała jednak również podwyższony odsetek wypowiedzi negatywnych – internauci odnosili się głównie do kultury pracy i awaryjności sprzętu.

Kolejne trzy firmy utrzymywały odsetek wypowiedzi pozytywnych na podobnym poziomie.

Firma Vaillant jako jedyna nie otrzymała żadnej negatywnej wypowiedzi. Pozytywne wypowiedzi dotyczyły natomiast solidnych parametrów pomp, wyprodukowanych przez firmę, dzięki którym nie ulegały one częstym awariom. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że całościowa liczba wzmianek na temat firmy była stosunkowo niska.

Firma Viessmann zebrała sporo pozytywnych opinii, dotyczących obsługi klienta, co widać również na poprzednim wykresie. Klienci chwalili również darmową wycenę projektów oraz fachową pomocNegatywne wpisy dotyczyły kwestii technicznych – błędów i awarii.

Buderus swoje pozytywne opinie zawdzięcza długowieczności swoich produktów. W tym przypadku głównym kontekstem negatywnym we wpisach internautów był czas oczekiwania na serwis lub naprawę.

Panasonic, z najniższym odsetkiem wypowiedzi pozytywnych, najwięcej pozytywnych komentarzy zyskał dzięki publikacji wpisu na temat budowy pompy ciepła, co klienci bardzo docenili. Nieliczne negatywne opinie dotyczyły serwisu.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje dotyczyły pomp ciepła, temperatury wewnątrz budynku oraz działania pomp przy niskiej temperaturze na zewnątrz. W sieci dyskusje toczyły się ogólnie na temat instalacji grzewczych, które aktualnie są najwydajniejsze.

Według aktualnych tendencji, branża OZE i ekologicznego ogrzewania prężnie się rozwija, a pompy ciepła stają się naturalną alternatywą, coraz chętniej uwzględnianą w inwestycjach.

Najpopularniejszą firmą okazała się Panasonic, który wyraźnie dominował – w tym przypadku niewątpliwą zaletą jest rozpoznawalność firmy jako uznanego producenta sprzętu elektronicznego, choć w badaniu skupiliśmy się tylko na kontekście pomp ciepła. Doświadczenie i pozycja na rynku przekładają się także na działania w obrębie tego segmentu, co widoczne jest m.in. w postaci przemyślanych działań marketingowych.

Biorąc pod uwagę zgromadzone rezultaty, jako mocna konkurencja prezentuje się Viessmann, który posiada wieloletnie doświadczenie w systemach grzewczych. W tym przypadku nie bez znaczenia pozostają też korzystne opinie internautów, którzy wyrażali uznanie dla jakości produktów firmy oraz dobrej obsługi klienta.

Nie można pominąć też firm VaillantBuderus i NIBE, które prężnie się rozwijają i mimo relatywnie niższej popularności, również prowadzą aktywne działania i przykuwają zainteresowanie, rozszerzając paletę dostępnego na rynku sprzętu produktami uznanymi przez konsumentów.