18 sierpnia 2023

Analiza · PKN Orlen i ceny paliw w dyskusjach internautów

W poniższej analizie sprawdziliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat PKN Orlen. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Badany okres obejmuje dyskusje od 9 listopada 2022 r. do 8 lutego 2023 r. Temat Polskiego Koncernu naftowego ORLEN w ostatnich miesiącach generował burzliwe emocje wśród internautów.

W badanym okresie największą liczbę wzmianek oraz największy zasięg osiągnął temat zawyżania cen przez Orlen. Po ujawnieniu przez media, że mimo zmiany stawki VAT, cena paliwa się nie zmieniła, w popularnej opinii utarło się, że Orlen przez ostatnie kilka miesięcy zawyżał ceny paliwa – pojawiły się wręcz narracje o oszukiwaniu klientów – wówczas UOKiK poinformował, że przygląda się sprawie. Sprawa nabrała także dodatkowego wymiaru politycznego.

Temat PKN Orlen był szeroko komentowany w wielu obszarach. W dzisiejszej analizie badamy obszary: paliwa, cen, stacji benzynowych i spółki. Osiągnął on najwięcej wzmianek oraz interakcji w temacie cen. Największy zasięg pojawił się w obszarze paliwa. Wyniki te nie zaskakują, biorąc pod uwagę poprzedni wykres i powiązanie ze sobą obu kontekstów – jeżeli ktoś w sieci pisał o paliwie, w zdecydowanej większości przypadków odnosił się właśnie do jego ceny.

Wszystkie badane obszary odnotowały wzrosty w podobnym czasie, kiedy w sieci pojawiały się nowe informacje dotyczące działalności firmy.

Pierwszy wzrost pojawił się pod koniec listopada 2022 r., kiedy na światło dzienne wypłynął fakt, że ceny rynkowe ropy spadły do poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, a mimo tego ceny na stacjach benzynowych nie spadły.

Następny wzrost odnotowano, kiedy zaczęto badać temat przejęcia przez Orlen spółki Lotos – w tle pojawiła się m.in. głośna sprawa kontraktu z Saudi Aramco.

Ostatni i największy wzrost zainteresowania pojawił się w okresie aktywności informacji o zawyżaniu cen paliw przez PKN Orlen. Głos zabierali wówczas zarówno rozpoznawalni politycy opozycji (m.in. Rafał Trzaskowski), jak i podmioty dopiero poszukujące kapitału politycznego, jak np. AgroUnia..

Podczas badania sentymentu wypowiedzi zauważono, że przypadku w każdym z badanych obszarów, udział procentowy plasował się na podobnym poziomie, a ilość negatywnych wypowiedzi kilkukrotnie przewyższa pozytywne.

Najwięcej negatywnych wypowiedzi pojawiło się obszarze działalności spółki. Wypowiedzi dotyczyły głównie zarzutów o nepotyzm w zarządzie spółki – według aktywnych narracji korzysta na tym grupa związana z partią rządzącą – w tym kontekście rozgłos zdobywała m. in. sprawa Janiny Goss. Pozytywne wypowiedzi dotyczyły z kolei głównie decyzji Sądu, według której Najwyższa Izba Kontroli ma prawo kontrolować spółki Skarbu Państwa, a nawet fundacje i stowarzyszenia, do których spółki państwowe przekazują pieniądze.

Negatywne opinie dotyczące paliwa odnosiły się głównie do kwestii zawyżania cen, które po podwyżce VATu nie zmieniły się.

W kontekście stacji benzynowych, negatywne opinie również dotyczyły zawyżonych cen. Pozytywne opinie wzmiankowany natomiast drobne upominki dostępne na stacjach.

Jeśli zaś o ceny chodzi w Internecie mówiło się o tym, że placówki handlowe wykorzystują każdą okazje i naliczają dodatkowe marże, dla zwiększenia zysku. Ponownie więc silnie przebijał się główny kontekst, dotyczący zawyżania cen (wątkiem pobocznym było wykorzystywanie tarczy antyinflacyjnej). Pozytywne opinie dotyczyły obniżki cen hurtowych benzyny i oleju napędowego na stacjach Orlen, które jednak potem się okazały się skutkiem wcześniejszego zawyżania tych cen..

Na podstawie przedstawionej analizy widzimy, że w Polsce temat PKN Orlen był gorący i budził burzliwe dyskusje wśród użytkowników sieci.

Biorąc pod uwagę aktywność w obrębie badanych kontekstów i główne narracje, temat zawyżania cen i polityki kadrowej w spółce, negatywnie wpływał na poziom zaufania internautów. Warto przy tym pamiętać, że PKN Orlen pozostaje głównym koncernem paliwowym w Polsce i niewiele jest w stanie zagrozić jego pozycji na rynku – firma prężnie się rozwija i wszystko wskazuje na to, że przejściowe problemy wizerunkowe znajdują niewielkie odbicie na całościowej kondycji potentata.

Jednocześnie omawiane tematy nabrały zauważalnej trakcji w sferze politycznej, stając się przedmiotem rozgrywek.