17 sierpnia 2023

Analiza · Dokąd na pizzę? Najpopularniejsze pizzerie z dowozem

W poniższej analizie sprawdzimy aktywność czterech najpopularniejszych w Polsce pizzerii online, oferujących produkty ze swojego menu w formie dostawy pod wskazany adres. Analiza obejmuje okres od 10.08.2022 r. do 9.11.2022 r.

Przez większość badanego przedziału czasowego sieć Pizza Hut zyskiwała wysokie zainteresowanie, wyprzedzając pozostałe firmy, ujęte w zestawieniu. Wysokie wyniki związane były m. in. ze wspomnieniem archiwalnego spotu Pizzy Hut z Michaiłem Gorbaczowem – zainteresowanie reklamą odżyło po jego śmierci. Spore wzrosty odnotowano również podczas ogłoszenia wyników współpracy z firmą Too Good To Go, dzięki której uratowano 81 637 paczek żywnościowych. Spore wzrosty odnotowano również przed świętem Dnia Nauczyciela, kiedy restauracja proponowała zabranie nauczyciela na pizzę. Zainteresowaniem cieszyła się również kolaboracja Pizzy Hut z Lay’s, które stworzyły chipsy o smaku pizzy.

Da Grasso również odnotowywało względnie wysokie wyniki, najwyższe jednak w momencie przejęcia sieci pizzerii przez norweską firmę Orkla.

Pozostałe pizzerie, tj. Telepizza i Domino’s utrzymywały się na stosunkowo niskim, w porównaniu do poprzedników, poziomie. Domino’s kusiło klientów wieloma promocjami, zainteresowanie klientów Telepizzy wzbudziła natomiast pizza w kształcie serca.

W kontekście pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o Pizzy Hut. Internautom spodobała się promocja na zakup pizzy w super cenie. Bardzo pozytywny odbiór odniósł post, który informował o spektakularnych wynikach współpracy z firmą Too Good To Go, dzięki której uratowano przez zmarnowaniem ogromne ilości jedzenia.

Najwięcej pozytywnych komentarzy Da Grasso otrzymało dzięki zorganizowaniu konkursu z okazji Dnia Chłopaka.

Domino’s pozytywny feedback zyskało po akcji dostarczenia pizzy przez kuriera na górę Fuji. Sieć organizowała również korzystne promocje, a dodatkowe zainteresowanie przykuwała możliwość skorzystania z cashbacku za zamówienie.

Telepizza pozytywne komentarze zyskała pod postem prezentującym pizzę w kształcie serca, którą można zamówić.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji na temat pizzerii online, oferujących zamówienia na dowóz. W większości kontekstów prym wiodła Pizza Hut. Uzyskała ono najwięcej pozytywnych wypowiedzi w kontekstach promocji i bonusów, smaku, czasu realizacji zamówienia oraz wyboru pozycji w menu. Sieć ma ugruntowaną pozycję na rynku i kojarzy się z solidną jakością. Nie bez znaczenia są też kolaboracje z innymi znanymi markami. Telepizza, Pizza Hut i Domino’s zremisowały natomiast w kontekście kosztów dostawy. Da Grasso z kolei osiągnęło ponadprzeciętny wynik w kategorii wyboru pozycji w menu.

W analizowanym okresie Pizza Hut uzyskała najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych. Przeważyły tutaj dobre opinie, dotyczące dużego wyboru w menu restauracji oraz niskich cen. Wiele pozytywnych opinii Pizza Hut zyskała również dzięki współpracy z aplikacją Too Good To Go oraz stworzeniu nowego smaku chipsów, we współpracy z Lay’s. Pojedyncze negatywne opinie dotyczyły wydłużonego czasu dowozu oraz rosnących cen, spowodowanych inflacją.

Najwięcej negatywnych opinii uzyskała Telepizza. Klienci najczęściej odnosili się do jakości posiłków oraz obsługi. Procent wypowiedzi pozytywnych przeważa jednak nad negatywnymi. Z pozytywnym odbiorem spotykała się pizza w kształcie serca.

Domino’s i Da Grasso uzyskały podobne wyniki. W ich przypadku również wpisy pozytywne przeważały nad negatywnymi.

Najczęściej poruszanym kontekstem wypowiedzi w przeprowadzonej analizie była pizza, jej rozmiar, cena oraz rodzaj dostawy. Klientów interesowały również nowe pozycje w menu. Najpopularniejszą siecią w Polsce okazała się Pizza Hut.

Powyższe zestawienie zdominowane zostało przez Pizzę Hut. Sieć ta była najbardziej rozpoznawalna, na tle porównywanej konkurencji. Klienci sieci bardzo pozytywnie odbierali współpracę z Too Good To Go, dzięki której mniej jedzenia trafiło do śmietnika. Trend niemarnowania niewątpliwie pozostaje w modzie.

Z dobrym przyjęciem spotykała się organizacja konkursu z okazji Dnia Chłopaka przez Da Grasso, dzięki któremu można było zauważyć wzmożoną aktywność wśród klientów.

Domino’s przyciągało klientów sporymi rabatami oraz cashbackiem z zamówień przez Pyszne.pl.

Mimo pewnych problemów, Telepizza również zyskiwała przychylność internautów, jednak w przypadku tej sieci widoczne jest pole do poprawy.