17 sierpnia 2023

Analiza · Koncerny paliwowe w Polsce – kto przykuwa zainteresowanie?

W przedstawionej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech koncernów paliwowych obecnych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 4 sierpnia do 3 listopada 2022 r. Najpopularniejszym wśród Polaków koncernem paliwowym w badanym okresie okazał się PKN Orlen, utrzymywał on miażdżącą przewagę nad konkurencją. Na następnych miejscach uplasowały się kolejno BP, Shell i Circle K. Takie wyniki mogą być spowodowane tym, że PKN Orlen posiada najwięcej stacji paliw w Polsce. Jest on również koncernem państwowym, który ostatnio wchłonął Grupę Lotos oraz rozpoczął fuzję z PGNiG. Wyniki nie zaskakują, spoglądając na powyższe informacje..

Największą ilość wzmianek w badanym okresie uzyskał PKN Orlen. Mówiło się o ograniczeniu produkcji nawozów azotowych, co w konsekwencji skutkowało wstrzymaniem dostaw substancji nieorganicznych, niezbędnych w przemyśle spożywczym. Po kilku dniach jednak, pod naciskiem producentów żywności, Anwil – firma zależna Orlenu – postanowił o powtórnym uruchomieniu instalacji. Sporym echem odbił się również temat nowej ustawy, która ma wydłużyć kadencje prezesów strategicznych spółek, którą jest m. in. Orlen. Wiele wzmianek uzyskały również treści dotyczące pożaru pieca w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku oraz temat fuzji PKN Orlen z PGNiG.

BP oferowało swoim klientom zniżkę na zakup paliwa w wysokości 30 gr/l. Jedynym warunkiem było posiadanie zarejestrowanej karty Payback. Taką zniżkę oferowały również stacje Orlen i Lotos.

Shell zyskał sporo pozytywnych wzmianek po przeciwstawieniu się Rosji i poinformowaniu, że nie podpisze umowy z rosyjskim operatorem na nowy projekt energetyczny Sachalin 2.

Circle K odnotowało negatywne wzmianki, spowodowane informacją o podniesieniu stawek za ładowanie samochodów elektrycznych z dniem 1 września 2022 r.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w zakresie zasięgów postów również zyskiwał PKN Orlen. Duży zasięg zyskała afera, dotycząca wycieku maili prezesa koncernu – Daniela Obajtka. Najwyższe zasięgi odnotowano w momencie aktywności informacji o zapaleniu się pieca w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Spore zasięgi zyskała również informacja dotycząca fuzji PKN Orlen z PGNiG.

Pozostałe trzy koncerny odnotowywały znikome, w porównaniu do Orlenu, zasięgi.

Skoki zasięgu odnotowano w momencie ogłoszenia zniżki na paliwo na stacjach BP, a także w kontekście podniesienia stawek za ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach Circle K. Wzrost zasięgu przypadł również na ogłoszenie przez Shell wycofania się z projektu Sachalin 2 oraz poparcia rządowego projektu podatku od nadmiarowych zysków, tylko pod warunkiem, że będzie on transparentny.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi w stosunku do całości uzyskał Circle K. Klienci chwalili jakość oraz cenę posiłków serwowanych na stacji oraz możliwość wymiany punktów zgromadzonych w Mastercard na vouchery na zakupy na stacji. Negatywny odbiór zyskały tylko podwyżki cen za ładowanie samochodów elektrycznych.

Na drugim, pod względem ilości pozytywnych komentarzy, miejscu uplasował się Orlen, w którym klienci docenili Stop Cafe oraz fakt, że Orlen sponsoruje wielu polskich sportowców. Jednocześnie należy zauważyć, że Orlen posiada największy odsetek wypowiedzi negatywnych ze wszystkich porównywanych koncernów. Negatywny odbiór zyskały informacje dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem czy z PGNiG. Poruszenie wywołały newsy, według których Orlen informował, iż nie posiada nadmiarowych zysków i nie chce płacić dodatkowego podatku. Negatywny odbiór miał również wyciek maili prezesa spółki oraz informacja o wykupieniu przez PZU akcji Orlenu.

Shell zyskał wiele pozytywnych reakcji przypominając klientom o regularnych przeglądach u mechanika, wymianie płynów oraz innych, niezbędnych do bezpiecznej i komfortowej jazdy, elementach pielęgnacji samochodu. Stacje oferują myjnie samochodowe oraz szeroki zakres produktów do pielęgnacji samochodu. Koncern otrzymał Złoty Laur Klienta 2022 w kategorii jakości obsługi w konceptach gastronomicznych stacji oraz Srebrny Laur w kategorii sklepy #convenience przy stacjach benzynowych. Negatywne komentarze wzmiankowały kwestie podatkowe – w 2021 roku w Wielkiej Brytanii koncern nie zapłacił podatku od produkcji i otrzymał dotację od rządu, mimo rekordu zysków.

BP stale zachwyca klientów swoim Wild Bean Cafe, w którym serwuje między innymi specjały z selekcji Roberta Makłowicza. Zorganizowano również konkurs, w którym można było wygrać bony na zakup paliwa. Klienci czasami jednak skarżą się na ceny.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, najczęściej widocznym tematem był Orlen, który poprzez mnogość działań, zadbał o to, by było o nim głośno w ostatnich miesiącach. W dalszym ciągu widoczny pozostawał temat wojny w Ukrainie oraz jej wpływu na kształtowanie się cen na polskim rynku. Pojawiły się również treści dot. wypowiedzi prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, uderzających w Donalda Tuska (kwestia negocjacji z Rosją o prywatyzacji Grupy Lotos).

Na podstawie przedstawionej powyżej analizy widać wyraźną dominację koncernu PKN Orlen. Osiągał on najwyższą liczbę wzmianek, a także najwyższe wskazania zasięgu i interakcji. Jednocześnie znaczna część dyskusji negatywnych odwoływała się do kontekstu politycznego (wszak jest to spółka Skarbu Państwa). Swój pozytywny wizerunek marka buduje finansując polskich sportowców, co dobrze wpływa na rozwój marki.

Circle K jest najlepiej ocenianą przez klientów stacją, co zawdzięcza swojej szerokiej gamie świeżych produktów oraz voucherom z MasterCard.

W przypadku pozostałych koncernów, można wnioskować o rosnącym zapotrzebowaniu na wprowadzanie nowych oraz dobrych jakościowo produktów do asortymentu sklepów własnych. Uwagę przykuwają też rozmaite akcje promocyjne, umożliwiające tańsze tankowanie.