17 sierpnia 2023

Analiza · Zakłady bukmacherskie – kto przykuwa wzrok?

W przedstawionej poniżej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech serwisów, oferujących zakłady bukmacherskie, obecnych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 16 sierpnia do 15 listopada 2022 r. Najpopularniejszym wśród Polaków serwisem w badanym okresie okazała się FORTUNA, utrzymywała on znaczną przewagę nad konkurencją zarówno w kwestii wzmianek, zasięgu, jak i ilości interakcji. Na drugim miejscu znalazł się STS. Następnie w zestawieniu znajdują się LVBET oraz ForBET. Warto tu jednak zwrócić uwagę na ilość interakcji w przypadku LVBET, która zdecydowanie jest ponadprzeciętna, przy tej ilości wzmianek.

Najwięcej wzmianek przez większość badanego czasu odnotowywała FORTUNA. Dzięki organizacji Fortuna Puchar Polski o zakładzie bukmacherskim było bardzo głośno. Wiele wzmianek odnotowała również podczas sponsoringu HIGH LEAGUE 4.

STS, dzięki sponsorowaniu Mistrza Polski Lecha Poznań uzyskiwał sporo wzmianek w trakcie meczów tej drużyny w PKO BP Ekstraklasie, najwięcej podczas meczu z ubiegłorocznym mistrzem – Legią Warszawa.

ForBET odnotował zasięgi po poście, dotyczącym zwycięstwa polskich siatkarzy z drużyną USA i awansem do półfinału Mistrzostw Świata. Spore zasięgi ForBET zyskiwał również dzięki współpracy z fanpage’em na Facebook’u „Polska Myśl Szkoleniowa”.

LVBET odnotowało zwiększone zasięgi pod swoim postem, dotyczącym gry Bayernu Monachium bez Roberta Lewandowskiego oraz podczas 1/16 finału Fortuna Puchar Polski.

Przez większość czasu największy zasięg w badanym okresie zyskiwała FORTUNA. Była ona organizatorem Fortuna Puchar Polski, co przyczyniło się do jej rozpoznawalności w tym okresie. Największa ilość wzmianek pojawiła się podczas meczu Sandecja Nowy Sącz kontra Śląsk Wrocław. Piłkarze Sandecji wyszli w trakcie rzutów karnych, ponieważ z trybun było słychać rasistowskie okrzyki w kierunku Elhadji Maissa Falla – zawodnika klubu. Poza meczami wzrost zasięgu można było zauważyć również podczas HIGH LEAGUE 4, które FORTUNA sponsorowała.

Na drugim miejscu pod względem zasięgu uplasował się STS. Momentami przebijał statystyki FORTUNY, m.in. podczas meczu PKO BP Ekstraklasa. STS jest sponsorem aktualnego zwycięzcy Lecha Poznań, który w wielu postach wspominał o zakładach bukmacherskich.

ForBET największy zasięg uzyskał podczas finału ForBET Okręgowego Pucharu Polski.

LVBET nie odnotował znacznych skoków zasięgu. Najbardziej zauważalny był post, który dotyczył słabszej gry Bayernu Monachium bez Roberta Lewandowskiego.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi w stosunku do całości uzyskała FORTUNA. Użytkownicy chwalili organizację Fortuna Puchar Polski. Firma odnotowała również największy wskaźnik wypowiedzi negatywnych. Poruszenie wywołał mecz, na którym zawodnicy po usłyszeniu w trybun rasistowskich komentarzy – przerwali mecz w trakcie rzutów karnych. Takie sytuacje nie zależą od sponsora i nie dotyczą go bezpośrednio, jednak w dyskusji pod materiałami, na których widoczne bywa jego logo, uwidaczniały się emocje negatywne.

STS wiele pozytywnych reakcji zyskiwał dzięki sponsorowaniu Mistrza Polski – Lecha Poznań. Negatywne komentarze pojawiały się głównie pod negatywnymi postami dotyczącymi organizacji Mundialu w Katarze.

ForBET zbierał pozytywne reakcje pod postami, dotyczącymi podsumowań meczy oraz karier piłkarzy. Negatywne komentarze pojawiały się w zazwyczaj pod postami z memami, na temat błędnie obstawionych zakładów.

LVBET pozytywny feedback zbierał pod postami sponsorowanymi na fanpage’u „Typowy Kibic Reprezentacji”. Negatywne komentarze pojawiały się pod różnymi postami, powstałymi we współpracy z bukmacherem, dotyczącymi negatywnych zachowań piłkarzy lub losowań grup na EURO 2024.

W analizie sprawdziliśmy również nastroje, dotyczące odbioru reklam zakładów bukmacherskich przez internautów. Na pierwszy rzut oka widać, że jest mniej pozytywnych opinii, a więcej negatywnych, w stosunku do ogólnych opinii, dotyczących bukmacherów. Klienci negatywnie wypowiadali się na temat reklam wszystkich bukmacherów, które nadawane są już na wstępie meczu, ciągiem.

Największy odsetek pozytywnego feedbacku, dotyczącego reklam zakładów bukmacherskich uzyskał LVBET. Internauci chwalili współpracę z „Typowym Kibicem Reprezentacji”. Negatywne opinie dotyczyły jedynie wielkości logo LVBET na koszulkach zawodników, w porównaniu do logo samej drużyny.

STS pozytywne komentarze zyskiwał dzięki korzystnym promocjom, dobrym kursom i prostym zasadom, które chętnie reklamował. Reklamy były jednak negatywnie komentowane przez niektóre osoby, które uważały że są one nie na miejscu i utrudniają walkę z uzależnieniem od hazardu.

FORTUNA zyskiwała pozytywny feedback pod reklamami, dotyczącymi Fortuna 1 Liga. Negatywne komentarze dotyczące nieprawidłowego streamingu meczu pojawiły się pod postem Polsat BOX, w którym FORTUNA była wymieniona jako sponsor.

Reklamy ForBET zyskiwały pozytywne opinie, ponieważ pojawiały się w dobrym momencie i przypominały o obstawianiu wyników meczu. Negatywne opinie dotyczyły podobnej kwestii jak w przypadku innych bukmacherów, czyli zbyt często pojawiających się reklam.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, najczęściej przewijającym się tematem, jak nietrudno się domyślić, były mecze. Rozmowy kręciły się wokół wyników, pierwszych miejsc w rankingach i zakładów. Najczęściej pojawiającym się bukmacherem była FORTUNA.

Na podstawie przedstawionej powyżej analizy widać wyraźną dominację FORTUNY nad pozostałymi serwisami z zakładami bukmacherskimi. Wyróżnia się ona na tle konkurencji organizacją wydarzeń na poziomie krajowym. Dzięki temu firma bardziej zapisuje się w pamięci kibiców. Wiążą się z tym jednak również pewne obciążenia, jak podczas meczu Sandecja Nowy Sącz ze Śląskiem Wrocław (gdzie choć negatywne wydarzenia nie były związane z firmą bezpośrednio, negatywne emocje uwidoczniły się pod materiałami, na których widoczne było też m.in. jej logo).

STS zyskał wiele pozytywnych reakcji dzięki sponsorowaniu Mistrza Polski, Lecha Poznań. Kontekst ten stale zapewnia bukmacherowi spory rozgłos.

Dobrą drogą i ciekawym sposobem na content jest również podsumowywanie aktualnych wydarzeń sportowych oraz karier sportowców, o czym dobrze wie ForBET.

LVBET, dzięki nawiązaniu współpracy z „Typowym Kibicem Reprezentacji”, który w chwytliwy sposób komentuje bieżące wydarzenia ze świata sportu, zyskiwał sporo pozytywnego feedbacku.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że najlepszą drogą na rozwój popularności firm z tego segmentu jest sponsorowanie rozpoznawalnych wydarzeń oraz drużyn sportowych, co przekłada się na wzrost zasięgu i zaangażowania.