17 sierpnia 2023

Analiza · Glovo w kontekście popularnych sieci dostępnych w aplikacji

W przedstawionej analizie sprawdzamy aktywność czterech najpopularniejszych firm (sklepów spożywczych i restauracji fast food), oferujących swoje produkty w formie dostawy pod wskazany adres w aplikacji Glovo. Analiza obejmuje okres od 18.05.2022 r. do 17.08.2022 r.

Przez większość badanego przedziału czasowego sieć Biedronka zyskiwała wysokie zainteresowanie, wyprzedzając pozostałe firmy, ujęte w zestawieniu. Wysokie wyniki związane były m. in. z poruszeniem internautów na temat prawdopodobnego otwarcia sieci sklepów „Biedronka” w niedziele, jako placówki medyczne oraz możliwości zamówienia dostawy artykułów spożywczych do punktu odbioru na plaży.

Pozostałe firmy, współpracujące z Glovo utrzymywały się na stosunkowo niskim, w porównaniu do Biedronki, poziomie.

W kontekście pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o Biedronce. Internautom spodobała się informacja o możliwości otwarcia sieci sklepów w niedziele niehandlowe, po przerejestrowaniu spółki na placówkę medyczną. Jeszcze większe zainteresowanie wywołała możliwość dostarczenia zakupów spożywczych do punktu odbioru na plaży, w okresie letnim.

Kurier Glovo, prowadzący swój profil na TikTok’u, na którym dzieli się codziennością pracy kuriera, opublikował nowy filmik „Paranormal Activity” w KFC, co znacznie podbiło ilość pozytywnych wypowiedzi w kontekście firmy.

KFC i McDonald’s pozytywnie mówiło się w kontekście ich obecności w aplikacji Glovo, wraz z restauracjami w nowych miejscowościach.

Carrefour, z kolei, nie wywołał żadnego większego poruszenia wśród internautów.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji na temat firm współpracujących z Glovo, oferujących zakupy spożywcze oraz jedzenie na dowóz. W większości kontekstów prym wiodła Biedronka. Uzyskała ona najwięcej pozytywnych wypowiedzi w kontekstach promocji i bonusów w aplikacji Glovo, jakości dostawy, czasu realizacji zamówienia oraz wyboru pozycji w sklepie w aplikacji. Tak dobre wyniki mogą być efektem ciągłego rozwoju i otwieraniu nowych punktów, w nowych lokalizacjach, co odbiło się pozytywnym echem. Carrefour natomiast uzyskał najwięcej pozytywnych komentarzy spośród wszystkich aplikacji w kontekście kosztów dostawy. Koszty dostawy zamówionego towaru w tym hipermarkecie były najniższe w stosunku do pozostałych firm, poddanych analizie.

W analizowanym okresie KFC uzyskało najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych. Przeważyły tutaj opinie dotyczące dużego wyboru w menu restauracji. Wiele pozytywnych opinii KFC zyskało również dzięki kurierowi Glovo, dzielącemu się swoją pracą w mediach społecznościowych.

Najwięcej negatywnych opinii uzyskała Biedronka – niekorzystne poruszenie wywołał temat, który generował też widoczny odzew pozytywny – chęć otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe. Temat ten, jak widać, zyskał zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pojawiło się również kilka negatywnych opinii dotyczących błędów w aplikacji Glovo.

Najczęściej poruszanym kontekstem wypowiedzi w przeprowadzonej analizie była sieć „Biedronka”. Sklepy zapowiedziały dużo zmian, które dotyczyły również Glovo, takich jak handel w niedziele, obwoźne punkty sprzedaży czy punkty odbioru zamówień na plażach.

Powyższe zestawienie zdominowane zostało przez „Biedronkę”. Sieć ta była najbardziej rozpoznawalna, na tle porównywanej konkurencji, w aplikacji Glovo. Swoją pozycję zawdzięcza w głównej mierze wieloma zmianami, które zaplanowała w okresie letnim. Sieć planuje m. in. otwarcie sklepu internetowego z artykułami przemysłowymi, realizuje on również dostawy produktów spożywczych przez Glovo w niedziele oraz zorganizowało obwoźne punkty sprzedaży oraz punkty odbioru zamówień na plażach w sezonie letnim.

KFC uzyskało największy odsetek pozytywnych wypowiedzi na swój temat, w kontekście obsługi zamówień przez aplikację Glovo.

Carrefour, pod względem komunikacji, był raczej niewidoczny, ale trzeba zauważyć, że sklep ten jest chwalony za koszty dostaw zamówień poprzez aplikację.

McDonald’s, z kolei, systematycznie dodaje swoje usługi do aplikacji Glovo w kolejnych miejscowościach w Polsce, co skutkuje zwiększeniem ilości zamówieniem.