17 sierpnia 2023

Analiza · Najpopularniejsze platformy sprzedażowe – co przyciąga internautów?

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech najpopularniejszych platform sprzedażowych, obecnych na polskim rynku. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania i poznania odpowiedzi na pytanie, która z nich jest najatrakcyjniejsza dla kupujących.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. Allegro generowało najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, interakcji oraz zasięgu dyskusji. Amazon, z kolei, wykazał się ponadprzeciętnym zasięgiem dyskusji, w stosunku do ilości wzmianek. Shopee natomiast, dzięki bardzo sprawnemu marketingowi i sporej aktywności na TikTok’u trafiał w gusta młodych odbiorców i zyskał bardzo wysoką ilość interakcji. Aliexpress zamyka porównanie z widocznie słabszymi wynikami w każdej kategorii.

Allegro przez cały badany okres uzyskiwało największą ilość wzmianek dzięki swoim działaniom, ukierunkowanym na kulturę. Platforma obsługiwała sprzedaż biletów na najnowszą trasę koncertową Dawida Podsiadło. Kolejny rok z rzędu zostało jednym z głównych sponsorów festiwalu muzycznego Pol’and’Rock Festival. Utworzyło tam swoje #PodwórkoAllegro, na którym uczestnicy festiwalu mogli odpocząć, wziąć udział w różnych konkursach, czy po prostu miło spędzić czas.

W lipcu Amazon zorganizował swój coroczny festiwal cen Prime Day. To dwa dni najkorzystniejszych okazji na najlepsze globalne i lokalne marki – przeznaczone tylko dla klientów Prime.

Aliexpress i Shopee, bez widocznych skoków zainteresowania działaniami marek, nie odznaczały się w przypadku liczby wzmianek w dyskusji – krzywe ich wzmianek kształtowały się w sposób stabilny.

Przez cały badany okres najwyższe wyniki w tym zakresie zasięgów postów zyskiwały Allegro i Amazon.

Allegro dzięki sprzedaży biletów na POSTProdukcja Tour oraz sponsoringowi Pol’and’Rock Festival budziło znaczne zainteresowanie internautów.

Amazon, natomiast, poza Prime Day, które wzbudziło spore zainteresowanie był również komentowany w sprawie zwolnienia społecznej inspektor pracy, w atmosferze tragedii związanej z wydarzeniami w magazynie firmy pod Poznaniem.

Aliexpress i Shopee w porównaniu do dwóch poprzednich gigantów odnotowywały stosunkowo niskie zasięgi.

Aliexpress uzyskał najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych, wyraźnie wyprzedzając konkurentów. Okoliczność ta może być efektem budowania szerokiej bazy produktów, które zaczynają konkurować z uznanymi markami. Pozytywny odbiór zyskał Robopies, co ciekawe pokazany na rosyjskich targach broni, którego można zakupić na platformie za 4000$.

W tym zakresie na drugiej pozycji znalazło się Shopee, które chwytliwą piosenką z reklamy porwało tłumy, a obok jego szerokiej gamy produktów nie sposób przejść obojętnie, co bardzo chwalą internauci.

Nieco negatywnych wypowiedzi zebrał Amazon, co związane było głównie z wydarzeniami w magazynie pod Poznaniem, wraz z pokłosiem (zwolnienie społecznej inspektor pracy, proces sądowy). Wzrost napływu krytyki nie był jednak wyraźnie widoczny na tle pozostałych marek.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, uwagę internautów przyciągał Amazon, co spowodowane być może było kontekstem porównań z Allegro, ale także zaangażowaniem w scenę kulturalną – dużymi krokami zbliża się premiera głośnego serialu „Władca Pierścieni – Pierścienie Władzy”.

Dla użytkowników ważne są takie tematy jak dostępność nowych produktów, ceny oraz czas oczekiwania na dostawę. Poszukują oni również najlepszych produktów z danej kategorii.

Na podstawie przedstawionej analizy można wywnioskować, że Allegro dominuje na rynku platform sprzedażowych w Polsce. Dzięki dobrej komunikacji z klientem i zrozumieniu jego potrzeb utrzymuje on zaszczytne, pierwsze miejsce. Sprzedaż biletów na największe wydarzenia w Polsce, sponsoring festiwali muzycznych oraz eko polityka przekonują do siebie internautów. Klientów przyciąga również pakiet SMART, po którego wykupieniu można realizować darmowe wysyłki lub mieć szybszy dostęp do produktów limitowanych (np. pule biletów na wydarzenia kulturalne).

Po piętach depcze mu Amazon, który od kilku lat doskonale rozwija się na polskim rynku, również oferując darmowe dostawy od 40 zł dla wszystkich zamówień, realizowanych przez firmę dla klientów Prime.

Aliexpress oraz Shopee, mimo aktywnego marketingu pozostają w tle. Spowodowane może to być często dłuższym czasem oczekiwania na przesyłkę oraz mniejszym zaufaniem do jakości produktów.