17 sierpnia 2023

Analiza · Płatnicza innowacja dostawcy Paczkomatów – InPost Izi w dyskusjach internatuów

W bieżącym miesiącu pojawiła się wiadomość, że InPost zarejestrował nową markę w Urzędzie Patentowym. Nowa odnoga firmy to InPost Izi, który miałby obsługiwać płatności bezgotówkowe. Z informacji, przekazanych przez prezesa firmy, wynika, że będzie to coś więcej, niż obecne na rynku serwisy płatności online. W przedstawionym poniżej badaniu ukażemy reakcje na hasła poddane analizie w obrębie ostatnich 30 dni – od 26 lipca 2022 r. do 24 sierpnia 2022 r.

InPost po ogłoszeniu rejestracji w Urzędzie Patentowym oświadczył, że to usługa obejmująca płatności elektroniczne, terminale, aplikacje mobilne oraz program komputerowy. Będzie on umożliwiał płatności online z wykorzystaniem kart płatniczych i Internetu. Ponadto, usługa będzie obejmowała bankowość online, zakupy na raty oraz obsługę płatności.

Jak wśród Internautów kształtowały się dyskusje dotyczące tego tematu? Jakie emocje budziły? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami poniższej analizy.

Biorąc pod uwagę przyjęty przedział czasowy badania (26 lipca – 24 sierpnia 2022 r.), na podstawie zaprezentowanych rezultatów można stwierdzić, że popularność tematu była niska. Może to wynikać z faktu, że nowa marka jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym od niedawna i nadal nie do końca wiadomo, jaki dokładnie zakres usług będzie ona obejmowała.

Stosunek interakcji użytkowników do zasięgu nie był wysoki. Widać, że temat ten, w obliczu innych wydarzeń w Polsce, nie wywołał większego zainteresowania społeczności. Zakładamy, że gdy firma zacznie działać pod nowym brandem i poznamy jej funkcjonalność – społeczność będzie aktywniej komentować markę.

Poruszenie internautów momentalnie wzrosło w dniu, gdy światło dzienne ujrzała informacja o rejestracji InPost Izi w Urzędzie Patentowym. Kilka dni później internauci podjęli dyskusje na ten temat.

Ze względu na niską aktywność tematu nowej marki ilość danych do przeprowadzenia badania sentymentu wypowiedzi była niewystarczająca. Warto jednak śledzić temat, ponieważ InPost Izi zdecydowanie ma potencjał.

Najpopularniejsze konteksty wypowiedzi odnosiły się do nowej gałęzi firmy. Klientów interesowała nowa oferta InPostu oraz możliwości płatności.

W związku z tym, że nowy projekt został niespełna kilka dni temu oficjalnie potwierdzony i ogłoszony, a internauci nie znają jeszcze szczegółów jego funkcjonalności, w poniższej analizie zestawimy dane dotyczące firmy matki, tj. InPost z najpopularniejszymi systemami płatności bezgotówkowych, by zaprezentować przewidywany potencjał jej komunikacji.

W poniższym zestawieniu widać, ze InPost osiągał największą ilość wzmianek, w porównaniu do najpopularniejszych systemów płatności online. Zasięg postów oraz interakcje również były na najwyższym poziomie. Marka ma duży potencjał i kto wie, jeśli uruchomi swój system płatności, być może przegoni czołowe firmy w tej dziedzinie.

W niniejszej analizie porównaliśmy również dynamikę dyskusji, dotyczących zestawianych ze sobą firm. Na poniższym wykresie widać, że o InPoście bardzo dużo się mówi. Organizuje on interesujące akcje oraz wspiera lokalne inicjatywy. O Apple Pay mówiono głównie w kontekście wycofania się jednego z głównych inwestorów marki Apple, a w przypadku BLIK poruszenie wśród internautów wywołała chwilowa awarią systemu. Google Pay, z kolei, nie wywołało większego zainteresowania internautów.

Przedstawiona analiza pokazuje jak duży potencjał ma nowa na rynku firma InPost Izi. Mimo, że aktualnie nie jest to popularny temat dyskusji, to po tym co proponuje Rafał Brzoska, apetyt na poznanie jej funkcji znacznie urósł. W zestawieniu z innymi systemami płatności online widzimy jak marka InPost wybija się swoimi postami oraz jak pozytywny ma odbiór. Według internautów jest to najlepsza firma oferująca dostarczanie przesyłek. Marka InPost posiada więc dobre zaplecze, aby rozwijać się w nowym kierunku. Z czasem zobaczymy czy będzie to przełom na rynku systemów płatności bezgotówkowych.