17 sierpnia 2023

Analiza · Jak w dyskusjach internautów wypadały popularne sklepy meblowe?

W przedstawionej poniżej analizie sprawdziliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech rozpoznawalnych w kraju sieci sklepów meblowych, oferujących również m. in. artykuły wyposażenia wnętrz. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Badany okres obejmuje dyskusje od 23 września do 22 grudnia 2022 r. Najpopularniejszym sklepem, oferującym meble w Polsce była Ikea, która wygrała to zestawienia zdecydowaną przewagą głosów. W badanym okresie osiągała on najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, zasięgu dyskusji oraz liczby interakcji. Na kolejnych miejscach znalazły się następująco: Agata Meble, Black Red White oraz Merkury Market.

Przez cały badany okres najwięcej wzmianek osiągała Ikea. Wzrosty osiągała głównie podczas reklam nowych produktów. Niewielki wzrost odnotowano również w #DzieńPluszowegoMisia w Ikea. Największy wzrost odnotowano jednak podczas finału sprawy sądowej, dotyczącej kierownik jednego z oddziałów. Pracownik sieci IKEA na wewnętrznym forum publikował treści uderzające w osoby homoseksulane. Został on zwolniony za naruszenie zasad współżycia społecznego, po czym oskarżył przełożoną o dyskryminację na tle religijnym. Została ona  uniewinniona.

Agata Meble wzrosty odnotowywała w momencie zamieszczania reklam promocji dostępnych w salonach. Najwięcej wzmianek dotyczyło promocji na wytrzymały garnek ze stali nierdzewnej oraz promocji 30 rat 0% i zamrożenia płatności do wiosny albo tysiąca produktów do 20% taniej.

Black Red White najwięcej wzmianek zyskiwał po wprowadzenia nowej kolekcji inspirowanej pięknem natury. Wzrosty odnotowano również podczas prezentacji kolekcji Forn oraz nowego fotela Noja, który dzięki zastosowaniu wysoko elastycznej pianki oraz sprężyny falistej dopasowuje się do ciała.

Merkury Market, w porównaniu do poprzedników, nie odnotował zwiększonej ilości wzmianek.

Największe zasięgi przez cały badany okres odnotowywała Ikea. Dotarcie postów wzrastało podczas publikacji dotyczących nowości w sklepie. Spory wydźwięk miała też reklama dywanu, przyrównanego do księżyca w zaćmieniu. Największy wzrost zasięgów odnotowano jednak podczas rozprawy sądowej, w której uniewinniono kierownik sklepu.

Agacie zasięgi wzrastały w momentach publikowania treści donośnie promocji na 30 lub 50 rat 0% oraz obniżek cen produktów.

Black Red White wzrost zasięgu odnotował po wprowadzeniu nowej kolekcji inspirowanej pięknem natury.

Merkury Market  w porównaniu do poprzedników, nie odnotowywał zwiększonych zasięgów.

W przypadku kontekstów tematycznych, na prowadzeniu również była Ikea, która zdominowała poniższe porównanie. Sklep uzyskiwał najwięcej pozytywnych komentarzy dotyczących wszystkich porównywanych kategorii, tj. promocje i bonusy, jakość dostawy, czas realizacji, koszt dostawy oraz wybór produktów. W przypadku wyboru pozycji, zainteresowanie widoczne było też w przypadku sieci Agata i BlackRedWhite. Nieznaczne rezultaty w tym zakresie generował też Merkury Market, natomiast w pozostałych kategoriach nie odnotowano widocznych treści.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotowała Agata Meble. Klienci doceniali promocje często obecne w sklepie oraz inspiracje dotyczące wnętrz. Znaczny odsetek pozytywnych opinii dotyczył reklam sklepu, w których występowała Małgorzata Socha. Negatywne opinie dotyczyły głównie opóźnień w dostawie oraz odrzuconych reklamacji produktów, czy też braków reklamowanych produktów na stanie sklepu.

Na drugim miejscu pod względem ilości pozytywnych opinii uplasował się sklep Black Red White, w którym klienci chwalili inspiracje mieszkaniowe oraz kuchnie modułowe. Negatywne komentarze dotyczyły m.in. błędnego naliczania promocji.

Trzecie miejsce zajęła Ikea. Internautom spodobał się cykl porad na dobry sen oraz post dotyczący porządków w łazience. Wiele pozytywnych opinii znalazło się pod filmikiem blogerki Aniamaluje, która przyrządzała pieczony czosnek w naczyniu Ikea. Pojawiały się negatywne opinie, dotyczące sprawy zwolnionego pracownika.

Merkury Market zdobył najmniejszy odsetek pozytywnych opinii, ale zarazem najmniejszy odsetek opinii negatywnych. Pozytywne wypowiedzi dotyczyły jakości obsługi, a nieliczne negatywne głosy uderzały przede wszystkim we właściciela sieci sklepów (i dotyczyły kwestii jego zarobków).

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje dotyczyły jakości prezentowanych produktów oraz dostępnych nowości. Klienci zwracali uwagę także na ceny i ofertę produktową.

Na podstawie przedstawionej analizy widzimy, że zdecydowaną przewagę nad konkurencją odnotowała Ikea. Internautom bardzo podobały się serie porad lifestyle’owych. Ikea również aktywnie działała w kontekście marketingu, docierając także do młodszego pokolenia chwytliwymi reklamami na czasie. Treści negatywne w badanym okresie na ogół nie były związane bezpośrednio z działalnością sklepu.

Agata Meble zyskiwała pozytywne opinie dzięki reklamom telewizyjnym z Małgorzatą Sochą, jak również dzięki publikacjom inspiracji dotyczących wnętrz. Tutaj w dyskusji widoczne były też jednak treści negatywne w stosunku do jakości obsługi.

W przypadku Black Red White, z pozytywnym odbiorem spotykały się komunikaty z inspiracjami, pewne problemy powodowała natomiast kwestia błędnych oznaczeń cen.

Na uwagę zasługuje też Merkury Market, który zyskiwał zainteresowanie w związku z wysokiej jakości przyjazną obsługą klienta. owa atmosferę w sklepach. Jednocześnie aktywność dyskusji na temat tej sieci była relatywnie niska, co wskazuje na braki w zakresie marketingu online. W sieci widoczne były także treści uderzające we właściciela sieci sklepów.