17 sierpnia 2023

Analiza · Popularne sklepy online z wyposażeniem wnętrz

W poniższej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat czterech rozpoznawalnych w kraju sieci sklepów internetowych, oferujących wyposażenie wnętrz. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Analizowany okres obejmuje dyskusje od 15 września do 14 grudnia 2022 r. Najpopularniejszym sklepem z artykułami wyposażenia wnętrz w Polsce było Home&You. W badanym okresie osiągał on najwyższe wyniki sumaryczne w kwestii ilości wzmianek, oraz zasięgu dyskusji. Najwięcej interakcji uzyskał Westwing. Na trzecim miejscu znalazła się Homla, a H&M Home z kolei uzyskał najniższe wyniki.

Przez cały badany okres najwięcej wzmianek osiągał sklep Home&You. Wzrosty osiągał przy okazji akcji Black Friday oraz podczas promowania nowej kampanii świątecznej, co wiązało się również z bonami podarunkowymi na zakupy.

Sklep Homla odnotował wzrost podczas konkursu organizowanego wspólnie z Wólczanką, w którym do wygrania były bony zakupowe do obu sklepów.

Zarówno Westwing, jak i H&M Home nie odnotowały większych wzrostów w kwestii ilości wzmianek.

Największe zasięgi odnotowywało Home&You, następnie WestwingHomla i na końcu H&M Home.

Home&You zwiększone zasięgi odnotowywało dzięki organizacji konkursu we współpracy z Ceramiką Paradyż, w której do wygrania były bony do sklepu. Z okazji Black Friday zorganizowane zostały promocje w sklepach internetowych i stacjonarnych, a w okresie przedświątecznym pojawiła się nowa kolekcja, która oferowała zastawę stołową, dekoracje i upominki.

Westwing wzrost zasięgów odnotował, dzięki zwiększonej aktywności w mediach społecznościowych. Kolejny wzrost pojawił się, kiedy Westwing publikował przepisy kulinarne na swoim Instagramie. Największe zasięgi pojawiły się jednak po publikacji artykułu na Pudelek.pl. Artykuł ten dotyczył mieszkania Maffashion, które urządziła we współpracy z Westwing.

Homla największy zasięg odnotowała po publikacjach dotyczących nowych produktów, które chwalone były przez klientów. Zwyżka zasięgu widoczna była także w związku z ofertami cenowymi z okazji Black Friday.

H&M Home natomiast osiągało wzrost w momencie wprowadzenia promocji -20% na swoje produkty.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotował Westwing. Klienci doceniali zniżki we współpracy z influencerami oraz wybierane przez nich kolekcje.

Homla pozytywne opinie zyskiwała w kontekście dobrej jakości produktów, które są przystępne cenowo. Pozytywny feedback zyskiwały również zdjęcia na Instagramie, publikowane przez influencerów, które reklamowały produkty ze sklepu.

H&M Home pozytywne opinie zyskiwało po publikacjach prezentujących stylizacje wnętrz na fanpage’u. Pozytywne emocje widoczne były też w kontekście inicjatywy społecznej SNEH, która od 2019 roku umożliwia kobietom z wiosek regionu Moradabad naukę rzemiosła. Produkty te później są sprzedawane m. in. w H&M Home, a kobiety z wiosek zyskują niezależność finansową.

Sklep Home&You przy największych wskazaniach liczby wzmianek i zasięgu, uzyskał najmniejszy odsetek wypowiedzi pozytywnych. Dotyczyły one głównie nowych produktów i kolekcji oraz korzystnych okazji.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje wrzały na temat bonów podarunkowych, które w okresie jesienno-zimowym oferowało wiele sklepów. Klienci sprawdzali także oferty sklepów oraz dostępne w nich promocje na produkty.

Na podstawie przedstawionej analizy można określić, że każdy ze sklepów oferujących wyposażenie wnętrz prężnie działa w social mediach, prowadząc m.in. estetyczne i miłe dla oka profile na Instagramie. Dominują tutaj posty sponsorowane influencerów lub posty własne przedstawiające stylizacje wnętrz, do których wykorzystano produkty własne omawianych marek.

Najwięcej pozytywnych opinii otrzymywał Westwing. Oferował on kody zniżkowe dla obserwatorów influencerów. Twórcy wstawiali post, reklamujący wybrane produkty marki, a następnie zachęcali swoich obserwujących do zakupów, przedstawiając im kod zniżkowy do sklepu – pod względem aktywności w sieci, działanie to na pewno przyniosło skutek.

Homla zyskała grono zainteresowanych dzięki produktom bardzo dobrej jakości w przystępnej cenie. Na plus wypada tutaj również współpraca z influencerami, którzy reklamują produkty szerszej publiczności.

H&M Home zyskało bardzo dużo pozytywnych opinii, dzięki zaangażowaniu w nowoczesne akcje społeczne – działania tego rodzaju mają bardzo dobry odbiór wśród internautów.

Home&You zwyżkę zainteresowania zyskiwało dzięki częstym okazjom cenowym na stronie i w sklepach.