18 sierpnia 2023

Analiza · Kliniki konopne

W poniższej analizie dokonaliśmy porównania aktywności w sieci czterech popularnych w Polsce klinik konopnych: CentrumMarihuany.pl, Medicante.com, Medicana.pl oraz GreenDoctor.pl.

W badanym okresie, obejmujący dni od 19.02 do 17.05.2023, najwięcej publikacji związanych było z kliniką Medicante.compromowaną przez influencera Mestosława. Najwyższy zasięg uzyskał temat CentrumMarihuany.pl (widoczne publikacje sponsorowane). Uwagę przykuwała także klinika Medicana.pl, natomiast GreenDoctor.pl cieszył się najmniejszą popularnością wśród internautów.

Największą dynamiką dyskusji cechowały się publikacje na temat Medicante. Najwięcej komentarzy wywołał film Mestosława, opublikowany za pośrednictwem jego kanału YouTube „Historia mojej choroby. Jak to się zaczęło, co było najgorsze?” – zarówno w nagraniu, jak i szerokiej dyskusji, widoczne są pozytywne opinie odnośnie usług kliniki Medicante.

Silnie angażująca była także inna publikacja na YouTube „Co powiedzieć lekarzowi, żeby dostać receptę na medyczną? 🍀 Jedyna skuteczna odpowiedź” promowana za pośrednictwem kanałów social media Medicante – publikacje te cieszyły się największym zainteresowaniem fanów.

Najwyższy zasięg wśród badanych klinik uzyskało Centrum Marihuany, które reklamowało swoje usługi za pośrednictwem postów sponsorowanych na Facebooku, co doprowadziło do skokowych wzrostów zasięgu oraz dynamiki dyskusji.

Wysokim zasięgiem cechowała się również dyskusja na temat kliniki Medicana, która polecana była w komentarzu pod artykułem dotyczącym kontrowersji wokół Antoniego Królikowskiego, który prowadził pojazd pod wpływem medycznej marihuany. Wątek podejmowany był także przez prasę motoryzacyjną, która powoływała się na źródło bezpośrednio związane z kliniką.

Na temat usług Green Doctor wywiązała się tylko jedna dyskusja na portalu reddit.com – użytkownicy zwracali uwagę na brak dostępności w aptekach przepisywanych przez klinikę leków.

Największą liczbę pozytywnych opinii zaobserwowano w kontekście usług oferowanych przez Centrum Marihuany, jednak w opozycji pojawiła się podobna liczba treści nieprzychylnych – widoczne były m.in. zgłoszenia problemów z realizacją recepty lub brakiem kontaktu z kliniką po uiszczeniu opłaty.

W podobne obawy opiewa dyskusja na portalu reddit.com, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami odnośnie korzystania z usług wszystkich badanych klinik. Najlepszą opinią cieszyła się tutaj klinika Medicante (jednocześnie uzyskała ona najmniejszy odsetek wpisów nieprzychylnych).

Pojedyncze wpisy polecające ofertę Green Doctor widoczne były z kolei na portalu wykop.pl.

Oprócz treści bezpośrednio związanych z badanym tematem, podwyższone zainteresowanie zyskiwały także kwestie dotyczące chorób, w których terapia medyczną marihuaną może być wsparciem oraz temat konsultacji i wsparcia merytorycznego ze strony lekarzy. Wiele pytań dotyczyło także kwestii recept oraz rodzajów i charakterystyki suszu dostępnego w aptekach.

Podsumowując, największą widoczność w sieci uzyskuje klinika Medicante, która cieszy się pozytywną opinią, zarówno wśród influencerów, jak i zwykłych użytkowników sieci. Posty sponsorowane Centrum Marihuany przyczyniły się do zwiększonego zasięgu, jednak poza profilem własnym, treści dotyczące tej kliniki były słabo widoczne w sieci. Na temat usług Green Doctor pojawia się najmniej informacji w Internecie. Medicana z kolei wspominana była głównie w kontekście publikacji dotyczącej Antoniego Królikowskiego, co wpłynęło na podwyższony zasięg tematu, jednak nie przyczyniło się do rozwoju dyskusji na temat samej firmy.

Branża klinik konopnych rozwija się prężnie, ale jednocześnie jest narażona na problemy wizerunkowe, związane zarówno z głównym modelem działania, jak i kontrowersjami związanymi ze świadczonymi usługami. Jak pokazuje praktyka, w badanym okresie wyróżnić można było dwa główne wątki dyskusji – wymiana opinii między internautami oraz medialne kontrowersje, które pośrednio odnosiły się do przedstawicieli branży. Nie bez znaczenia pozostają także aktywne działania influencerów, którzy promują tego rodzaju terapię m.in. wśród młodszej części społeczności internetowej – jest to grupa szczególnie aktywna, w związku z czym warto rozważyć monitoring swojej marki.